30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Apple Güneş Enerjisi Projesinde Tesla’nın Pillerini Kullanacak

ABD (Enerji Portalı) – Teknoloji devi Apple’ın ABD’nin California eyaletinde büyük bir güneş enerjisi depolamam tesisi inşa ettiği ve depolama için pillerin Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’dan satın alınacağı açıklandı.

Apple, geçen çarşamba günü “California Flats” adlı yeni güneş enerjisi depolama projesine başladığını duyurmuştu. Bununla birlikte şirketin, aynı eyalette 130 megawatt’lık bir güneş enerjisi çiftliği daha bulunuyor.

iPhone üreticisinden yapılan açıklamada, inşa edilecek olan yeni tesisin geliştirmenin daha fazla enerjiyi depolamasına ve gerektiğinde dağıtmasına izin vereceğini söyledi. Buna göre, tesis bir gün için 7 bin eve güç sağlamaya yetecek kadar elektriği dağıtabilecek ve saatte 240 megawatt enerji depolayabilecek.

Basına sızan belgelerde ise, Apple’ın geçen yıl Monterey County Denetçiler Kurulu’na sunduğu planlama belgelerinde, bu enerjiyi “megapack” adı verilen 85 Tesla lityum iyon pil kullanarak depolayacağı yer aldı.

Tesla’nın bataryaları büyük ölçekli enerji depolama projeleri için uygun bir ürün!

En çok elektrikli araçlarıyla tanınan Tesla, son birkaç yıldır güneş enerjisi işini inşa ediyor.

Tesla, SolarCity’yi 2016 yılında 2,6 milyar dolara satın aldığında güneş enerjisi sektörüne girdi. Bununla birlikte, güneş enerjisi segmenti hala kendi başına gelir elde etmiyor. Yıl sonu mali kayıtlarına göre 2020 yılında “enerji üretimi ve depolama” şirketin toplam gelirinin  % 6′sını oluştururken, 2019′a göre % 30 arttı.

Tesla ve Apple ABD basınında yer alan haberler ilişkin yorum yapmadı ancak Monterey County’nin planlama şefi, Apple’ın, Tesla’nın pillerini kullanacağını doğruladı.

Daha çok elektrikli arabaları ile tanınan Tesla, 2019 yılında megapack adlı bataryasını basına sürdü. Batarya, büyük ölçekli enerji depolama projeleri için uygun bir ürün olarak lanse edildi.

Öte yandan, bazı uzmanlar tarafından Apple’ın “megapack” seçimi ilginç bulundu. İki şirket şu anda birebirde rakip olmasa da ilerleyen süreçte bu değişebilir. Çünkü Apple kısa bir zaman sonra kendi elektrikli otomobilini piyasaya sürmeyi amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.