30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Apartmanda Yaşıyorum Güneş Enerjisi Kurabilir Miyim? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Kesinlikle evet… Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda maalesef şöyle bir algı var…“Geniş bir arazi olmalı.” , “Çok param olmalı.” veya “Müstakil ev olacak ki ancak güneş enerjisi kurabileyim.”

Bazı noktalarda haklı olmakla beraber bu söylenenler birer zorunluluk değildir. Maalesef bilinçaltımıza işlemesi için mi yoksa tesadüfen mi bilinmez ama nedense medyada güneş enerjisi konusu konuşulurken arka fonda sadece büyük tarlaların görünüyor olmasının çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu makalede apartmanda yaşıyorum güneş enerjisi kurabilir miyim? Diyenler için bazı detaylar anlatıyor olacağım.

Kanalıma Abone Olun!

Apartmanda Güneş Enerjisi Sistemi Kurulum Çeşitleri:

Öncelikle en basit uygulamadan ve fiyat olarak da en uygun olan çözümden bahsetmek isterim. Balkon tipi solar enerji kurulumu . Sadece bir adet solar panel ve bir adet mikro invertör ile kurulabilecek ve evimizin elektrik faturasını 20-30 TL civarında düşürebilecek bir çözümdür. Alanınız varsa ve sistem hoşunuza giderse ikinci paneli alıp tasarrufunuzu daha da arttırabilirsiniz. Bu konuyu maliyetler videomuzda da işlemiştik arzu ederseniz izleyebilirsiniz.

Kanalıma Abone Olun!

Daha büyük bir solar sistem kurabilir miyim?

Tabi ki mümkündür. Apartmanınızın çatısına güneş enerji santrali kurarak evinizin enerji ihtiyacının tamamını hatta fazlasını üretebilir. Enerji fazlasını satıp gelir elde edebilirsiniz. (Satış odak noktanızda olmasın ticari olarak büyük kazançlar elde etme devri bitti diyebiliriz). Apartman çatısına sistem kurabilmek için çatıda hakkı olan tüm apartman sakinlerinden izin almanızda gerekecek. Sonuç olarak yapabilir misiniz evet yapabilirsiniz. (Her ev sakini için kurulabilecek üst sınır 10 kW’tır . 150-200 TL bandında bir fatura geliyorsa 2-3 kW kapasite sizin için yeterli olacaktır.)

Tavsiye ettiğim en ideal apartman kurulum şekli:

Bu konuda en mantıklı çözüm bugünkü şartlarla , apartmanın ortak giderleri için güneş enerji santrali kurmak ve asansör, havuz, aydınlatma, kamera vb. tüketeçlerin harcamalarını sıfıra indirmek ve elde edilecek enerji fazlasının şebekeye satışı ve apartmana gelir elde edilmesidir. Bunun yasal altyapısı şuan vardır ve karar verdiğinizde bu kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak;

Apartmanlarda da güneş enerji santrali kurulabilir ve bu konu bilinenin aksine çok yüksek bedeller ile yapılmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi apartmanınızın iskanlı olması ve kurulum yapılacak çatının statik olarak gelecek ağırlığa uygun olduğunun kanıtlanmasıdır. Süreçte size ekstra masraf çıkaracak kalemler bunlar olabilir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki ; çatının haricinde binanın cephesine de kurulum yapılabilir ve çok güzel görünümlü ve kendi enerjisini üreten binalar ortaya çıkabilir. Güneş enerjisinden elektrik üretimi esnek bir yapıya sahiptir. Kesinlikle şöyle olmalı , böyle olmalı gibi keskin çizgiler bulunmamaktadır.

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

21 yorum

  • Burhan Gündüz dedi ki:

    İyi günler ufak bir panelim var bundan lambalarda kullanmak istiyorum lakin ne yapama gerekli

  • Metin Çetinyürek dedi ki:

    Merhabalar, benim Silivri’de küçük çaplı bir marketim var, malûm dolaplar şu an kış olmasına rağmen ortalama 1500 TL elektrik faturası ödüyorum, yazın bu rakam minimum 3000 TL leri bulacak, acaba dükkan için güneş paneli sistemini kurmamda bir engel varmı benim için tasarruf sağlar mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.