30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Antiç: Türk Akım Projesi İle Ülkenin Enerji Sorunu Çözülecek

SIRBİSTAN (Enerji Portalı) – Sırbistan Enerji Bakanı Aleksandr Antiç, Türk Akım projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Antiç’e göre, bu proje ile ülkenin enerji sorununu çözülecek.

Bu proje ile topraklarından doğalgaz boru hattı geçecek olan Sırbistan’ın, transit geçiş ücreti başta olmak üzere daha birçok fırsat elde edeceğini belirten Antiç, “Enerji sektöründeki bu gelişmeler yeni sanayi ve ekonomi sahaları oluşmasına vesile olacak ve ülkenin yeniden sanayileşmesinin önünü açacak.” dedi.

Antiç, “Sırbistan, Türk Akım projesi sayesinde doğalgaza güvenilir bir biçimde ulaşacak ve daha önceleri karşılaştığı tehlikelerden kendisini korumuş olacak.” dedi.

Sırbistan Enerji Bakanı, projenin boru hatlarının kiralanması üzerine kurulu tamamıyla ticari bir anlaşma olduğunu ve bu kiralama sürecinden elde edilecek gelirlerin inşaat harcamalarının tümünü karşılayacağını da söyledi.

Antiç, Türk Akım projesinin Sırbistan kolu için 25 Nisan’da başlayan boru hattı çalışmalarının 18 Aralık’ta son bulmuş olacağını da bildirdi.

Kaynak: Sputnik News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.