30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Antalya’da ‘Akıllı Binalarda Enerji’ Semineri Gerçekleştirildi

ANTALYA (Enerji Portalı) – Uluslararası Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı’nda (YAPEX) ‘Akıllı Binalarda Enerji’ konulu bir seminer verildi.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanvekili Doç. Dr. İbrahim Atmaca, Uluslararası Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı’nda (YAPEX) ‘Akıllı Binalarda Enerji’ konulu bir seminer verdi.

Atmaca: “Akıllı binalardaki ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin yüzde 30’luk bir tasarruf potansiyeli var”

MMO Antalya Şube Başkanvekili Doç. Dr. İbrahim Atmaca, akıllı binalardaki ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin yüzde 30’luk bir tasarruf potansiyeli olduğunu bilgisini verdi. Doç. Dr. Atmaca, YAPEX’ teki sunumunda binalardaki enerji kullanımı yoğunluğu, akıllı binalarda enerjiyi etkin kullanmada pasif ve aktif olarak hangi sistemlerin tercih edildiği, ısıtma, soğutma ve havalandırma olarak belirtilen HVAC sistemlerinde otomasyon ve otomasyon elemanlarının neler olduğu, ısı pompalarının akıllı binaların hangi noktalarında olduğu ve Avrupa Birliği uygulamaları ile Türkiye’deki mevzuat hakkında bilgiler verdi.

Her Bina Akıllı Binaya Dönüştürülemez

Doç. Dr. İbrahim Atmaca, akıllı binaların son derece maliyetli olduğunu, bundan dolayı her binanın akıllı binaya dönüştürmenin imkansız olduğunu, bu nedenle de enerji harcamalarının çok yüksek olduğu özellikle kamu ve hizmet binaları, ofisler ile kullanıcı sayısı çok yüksek olan turizm binalarında akıllı sistemlere geçilmesinin önemini vurguladı.

Atmaca : “Yazılımlar insanlara her zaman bilgi verir ama bunu doğru uygulayabilmek için yetkin mühendislere ve teknik elemanlara ihtiyaç var”

Endüstriyel binalarda en büyük eksikliğin etkin ve yetkin mühendisler olmamasına dikkati çeken Doç. Dr. İbrahim Atmaca konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Kentimize baktığımızda turizm tesisleri en büyük endüstriyel yapılardan biri. Turizm tesislerinde teknik müdürlerde mühendis ağırlığının git gide azalması özellikle temmuz ve ağustos aylarındaki elektrik kullanımını tetikleyen önemli etkenlerden biri. Yazılımlar insanlara her zaman bilgi verir ama bunu doğru uygulayabilmek için yetkin mühendislere ve teknik elemanlara ihtiyaç var” dedi.

Günümüzün En Önemli Noktalardan Biri Havalandırma

Günümüzde en önemli noktalardan birinin de havalandırma olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Atmaca, “İnsanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde kesinlikle taze havaya ihtiyaç var. Dijitalleşme ile havalandırma artık varlık kontrollü ile yapılabiliyor, içerideki insan sayısına göre taze hava miktarı belirlenebiliyor. Varlık kontrolünde CO2 ölçümü, radyo frekansları, WiFi teknolojisi gibi güncel teknolojiler kullanılıyor” dedi.

Atmaca: “Bir binayı rutin olarak projelendirip daha sonra binanın enerji ihtiyacını güneş ve rüzgarla karşılamak mümkün değildir”

Sıfır enerjili binaların önemine de vurgu yapan Doç. Dr. İbrahim Atmaca, şu sözleri söyledi:

“Sıfır enerjili binalar, binanın enerji ihtiyacının tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarından kullanıldığı binadır. Fakat bir binayı rutin olarak projelendirip daha sonra binanın enerji ihtiyacını güneş ve rüzgarla karşılamak mümkün değildir. Sıfır enerjili binada ilk önce gerek pasif gerek aktif yardımlarla ilk önce enerji girdilerini azaltmak, daha sonra kalan miktarı yenilenebilir enerji kaynakları ile sağlamak zorundayız. Bu nedenle öncelikle binada iyi bir yalıtım yapılmalı. Daha sonra uygun sistem seçilmeli (ısı pompası gibi…). Yakıtlı sistemler seçilecekse yoğuşmalı sistemler seçilmeli, enerji depolama, yüksek verimli ekipmanlar, akıllı ölçüm teknolojileri ve bunları takip eden akıllı bina otomasyon sistemleri ile yönettikten sonra çok düşük enerji kullanımını rüzgar veya fotovoltaik sistemlerle çözebiliyorsak bu bizim için sıfır enerjili bina yaklaşımında yeterlidir.”

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.