30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Antalya Valisi Yenilenebilir Enerji / Verimlilik Üzerine Konuştu

ANTALYA (Enerji Portalı) – Antalya Valisi Münir Karaloğlu, katıldığı fuarda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji çalışmaları hakkında konuştu.

Enerex Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Açılışı Töreni’nde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Enerji, çağdaş insan ihtiyaçlarını sıraladığınızda hava, su, gıda ve enerji gelir. Artık o kadar önemlidir. Çağdaş insan enerji olmadan neredeyse yaşayamaz hale gelmiştir. Onun için enerji kaynakları dünyada çok kıymetli ve dünyada kavganın ve politik çekişmenin en yoğun olduğu bölgelerde enerji kaynaklarının yoğun olduğu bölgeler olması da tesadüf değildir. Onun için enerji kaynaklarına ulaşmak, enerjiyi verimli kullanmak çok önemlidir” dedi.

Türkiye’nin enerji kaynakları bakımından çok zengin olmadığını vurgulayan Vali Karaloğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Özellikle fosil kaynaklar bakımından çok zengin sayılmayız. Enerji kaynakları bakımından dışa bağımlı bir ülkeyiz ve her sene milyarlarca dolar enerji ithalatı ödemek durumundayız. Rabbim bu ülkeye fosil kaynakları vermemiş ama başka güzellikler bahsetmiş. Biz 2002’ye 2003’e kadar bunların farkında değildik. Ben 2003 yılında Ankara’da bir sene müşavir olarak çalıştım. O güne kadara yasalarımızda rüzgârdan, güneşten enerji üretmek serbest değildi.

Bizim ülkemizde yasal olarak sizin o teknolojiyi getirip enerji üretmeniz mümkün değildi. İşte Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri 2003-2004’te çıkarttığı yasalarla özellikle yenilenebilir kaynaklardan enerji üretme noktasında insanlarımızın ve müteşebbislerimizin önünü açtı ve bugün yenilenebilir enerji kaynaklarında Türkiye, hem Hidroelektrik Santralleri (HES) hem Rüzgâr Enerji Santralleri olmak üzere (RES) Türkiye şu anda çok önemli mesafeler aldı”

“Organik çöpten enerji üretiyoruz”

Değerlendirilmeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının da var olduğunu belirten Vali Karaloğlu, Biyogaz konusunda Antalya’nın hala değerlendirmediğimiz, değerlendiremediğimiz çok önemli yenilenebilir enerji kaynaklarımız var. Antalya, Biyogaz’da kendi çöpünden enerji üreten şehirlerden bir tanesidir. Önce organik çöpümüzü biyogaza çeviriyoruz. Sonra oradan enerji üretiyoruz. Türkiye bu konuda önemli adımlar attı, önemli mesafeler aldı. Ama hala gideceğimiz çok yol var” ifadelerini kullandı.

Güneşlenme günü en yüksek il Antalya!

Antalya’nın güneş enerjisi konusunda Türkiye’nin en önemli ili konumunda olduğunu belirten Vali Karaloğlu şu açıklamalarda bulundu:

“Antalya’nın 365 günün 300 günü, güneşlenme ortalaması var. Türkiye’nin en yüksek güneşlenme günü olan şehri Antalya’dır. Allah’ın en büyük enerji kaynağı olan güneşten, en iyi istifade edebileceğimiz il Antalya’dır. Antalya’da güneş enerjisi konusunda önemli yatırımlar önemli gelişmeler var. Daha işin başındayız. Ama işin sanayi kısmında da teknolojisi kısmında da ilerliyoruz. Ana sponsor CV Enerji Antalya güneş enerjisi teknolojisinde de ilerliyor. Bundan sonrada yeni yatırımcılarda var. Güneş enerjisi teknolojisi üretme konusunda inşallah önümüzde ki dönemde Antalya hem teknolojisinin üretildiği hem güneşin enerjiye dönüştürüldüğü bir şehir olacak”

Daha verimli daha az enerji…

Üretilen enerjinin verimli kullanılması gerektiğine dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğunu en büyük ithalat kaleminin enerji için kullanıldığını ifade etti. Karaloğlu, Enerji için kullanılan makinelerin, daha verimli daha az enerjiyle, daha yüksek verim elde edecek ekipmanların kullanılması çok önemlidir. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanımız ile konuştum. Mutlaka her otelin teknik servis bölümünde çalışan arkadaşlar bu fuara gelsinler, gezsinler, bu fuardaki konuşmalara konferanslara mutlaka aktif olarak katılsınlar. Bunu organize edin” şeklinde konuştu.

“Yeşil enerji üreten Oteller”

Antalya’nın en büyük sektörünün turizm olduğu için en büyük enerji giderinin de turizmde olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Turizm sektöründe otellerimizin çatılarını, duvarlarını, camlarını güneş paneli haline getirmemiz mümkünken hala bunu yapabilen otel sayımız yok. Bunu mutlaka Antalya’da işlememiz, Antalya’da ki otellerin hem duvarlarını hem çatılarını güneş enerjisi paneli haline dönüştürüp mutlaka otellerimizi yeşil enerji üreten oteller konumuna getirmemiz lazım. Oteller kendi enerjisini kendi imkânlarıyla üreten fosil kaynak kullanmayan çevre dostu yeşil otellere dönüştürmemiz lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir