Antalya Stadyumu’nda, çatıdaki güneş panelleriyle ortalama 500 konutun günlük ihtiyacı kadar elektrik üretiliyor. Antalya Stadyumu’nun çatısındaki güneş panellerinden yıllık ortalama 1,4 milyon kilovatsaat (kWh) elektrik üretimi sağlandı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Şampiyonası finalleri için belirtilen 9 kentteki 10 stat’tan biri olan Antalya Stadyumu, güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayarak aynı zamanda tasarrufta da etkin. Antalya stadının 16 bin metrekarelik çatısının 12 bin metrekarelik kısmında 1,4 megawatt enerji gücü bulunan güneş panelleriyle elektrik üretilerek 2,5 yıldır şehir şebekesine elektrik sağlanıyor. Antalya Stadyumu Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretilen tek stat olma özelliğine sahip. Aynı zamanda üretim kapasitesiyle dünyada en fazla enerji üretilen spor tesisi unvanıda bulunan Antalya Stadyumu’nun çatısında 2 santral bulunuyor.

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın spor tesislerinde güneş enerjisinden elektrik üretimi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için çalışma başlattığını söyledi.  Hacıcaferoğlu, UEFA tarafından aday şehirlerde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının dikkate alındığına ve bu özelliğin belirleyici, en önemli kriterden biri olduğuna dikkati çekti. Adaylar arasında Antalya Stadyumu’nun güneş enerjisinden elektrik üretim özelliğiyle öne çıktığını aktaran Hacıcaferoğlu, “Stattaki güneş panelleriyle yılda yaklaşık 1,4 milyon kWh elektrik üretildi. Bu da UEFA’nın istediği en önemli kriterlerden biri. Bakanlığımız tüm spor tesislerinde güneş enerji sistemi kurulması için çalışma başlatıyor. 2,5 yıllık enerji üretimimizle panellerin maliyetinin yüzde 40’ı karşılandı. Güneş enerjisinden elektrik üretim sisteminin maliyetini, 5 yılda karşılayabiliyor” diye konuştu. DHA.