30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Antalya Büyükşehir Belediyesi 5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali Projesini Tamamladı!

ANTALYA (Enerji Portalı) – Antalya Büyükşehir Belediyesi, çiftçiye sulama suyunda enerji desteği vermek üzere Döşemealtı’nda yapımına başladığı 2’nci Etap Güneş Enerji Santrali’nin de kurulumunu tamamladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevreci, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla buluşturmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Döşemealtı’nda çiftçiye sulama suyunda enerji desteği vermek üzere Döşemealtı’nda faaliyete geçirilen 2 MW kurulu güce sahip güneş enerji santraline ek olarak 2’nci Etap 3 MW’lık Güneş Enerji Santrali’nin de kurulumunu tamamladı. Santralin Şubat ayı içinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

11.594 panelin dahil edilmesi ile birlikte toplam kurulu güç 5 MW’a yükseldi…

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) iş birliğiyle hayata geçirilen 2’nci Etap Güneş Enerji Santrali’nde 11 bin 594 güneş panelinin monte edildiği proje ile 3 MW’lık enerji üretilecek. Daha önce işletmeye alınan 2 MW’lık santralle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin güneşten elde ettiği elektrik üretim kapasitesi toplamda 5 MW’a yükselecek.

Başkan Menderes Türel, 2014 seçimlerinden önce çiftçiye verdiği tarımsal sulamada elektrik desteği sözünü tuttu. Göreve gelir gelmez çalışmalara başlayan Türel, çiftçinin sulama suyundaki enerji maliyetini düşürmek üzere Döşemealtı İlçesi Dağbeli Mahallesi’nde ilk etapta 30 bin 648 metrekare alana 2 MW kurulu güce sahip güneş enerji santrali kurarak, hizmete açmıştı.

“2 MW’lık GES ile 8 bin 164 çiftçi ailesine sulama suyunda 7 milyon 82 bin liralık enerji desteği sağlandı.”

2 MW’lık santralden elde edilen enerji ile bugüne kadar 39 sulama kooperatifine kayıtlı 8 bin 164 çiftçi ailesine sulama suyunda 7 milyon 82 bin liralık enerji desteği sağlandı. Tarımsal üretimde en önemli harcama kalemlerinden bir tanesi olan elektrik giderleri Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından bedelsiz olarak karşılanıyor. Böylece çiftçinin maliyeti daha da düşürüyor, meyve-sebzenin vatandaşın sofralarına daha uygun fiyatlarla ulaşması sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.