30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Antalya Belediyesi Çöpten Enerji Üretecek

ANTALYA (Enerji Portalı) – Antalya Büyükşehir Belediyesince kurulacak tesisle sıfır atıklı hizmetle çıkan posalar, gübre olarak kullanılacak ve aynı zamanda çöpten de enerji üretilecek.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi, Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) ile 2014 yılından bu yana kente 505 milyon liralık yatırım yaptı.

Turizmin incisi Alanya’nın en önemli sorunlarının başında gelen katı atık bertarafı sorunu en çağdaş yöntemlerle çözmek için çalışmalar başladı.

Bu kapsamada Başkan Menderes Türel, yoğun bir bürokratik süreçten sonra Türkler’de Alanya’nın çöpünden elektrik üretecek son teknoloji katı atık bertaraf tesisinin inşaatına başladı.

Sadece Alanya değil, çevre ilçelerin de çöp sorununu kökten çözecek olan tesiste, sıfır atıklı hizmet verilecek. Çıkan posalar gübre olarak kullanılırken, çöpten enerji de üretilecek.

Projede, günlük bin ton çöp kapasiteli mekanik ayırma tesisi, 420 ton kapasiteli biyometanizasyon tesisi, 4 megavat güce sahip enerji üretim tesisi, 200 ton kapasiteli kompost tesisi, 10 ton kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisleri kuruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.