Otomotiv Sektöründe hızla Elektrikli araçlara olan İlgi Artıyor. Türkiye’de de bu ilgi hızla artarken Ankaranın Hızlı Şarj İstasyonlarına bir yenisi ve En hızlısı YEGM Kampüsünde Eklendi.

Elektrikli araçların ve elektrikli araç şarj istasyonlarının şebeke üzerinde etkilerinin analizi için, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) yerleşkesinde güneş enerjisi ile bütünleşik hızlı ve yavaş dolum özellikli, 2 (iki) araçlık şarj istasyonu kurulmuştur.

Gelecek yıllarda elektrikli araçlar ve şarj istasyonlarının ülkemizde kullanımın ve yaygınlığının artacağı öngörüsü ile Türkiye Elektrik Şebekesi üzerinde bu sistemlerin etkilerinin araştırılması ve bu teknolojiler üzerinde bilgi birikimin oluşması amacıyla YEGM yerleşkesi içerisinde iki aracın aynı anda dolum yapabileceği bir şarj istasyonu devreye alınmıştır.

Tesis mevcut durumu ile Ankara’da bulunan en hızlı ve kapsamlı elektrikli araç şarj istasyonu olma özelliğindedir.

  • 22kW’lik 400V, AC, 3 Faz, 3×32 Amper, IP54 koruma sınıflı yavaş dolum özellikli Vestel marka elektrikli araç şarj cihazı,
  • 50kW gücünde DC hızlı şarj özelliğine sahip, sürekli tam güç sağlayabilen, şarj süresinin coğrafi olarak görselleştirilmesi gibi özelliklere sahip son teknoloji ABB CJG Terra 53 model şarj ünitesi ile
  • Bunlarla entegre çalışacak 5,4kW’lık first solar güneş panellerinin tedarik ve teknik kurulumu gerçekleştirilmiştir.
  • Ayrıca 2kWh Li-ion bataryalı İnverter Grubu Yerleşkemiz içerisinde Elektrikli araçlara hizmet vermek üzere kurulmuş olup, Güneş Enerjisi ve Elektrikli araçların şarj verileri bir arayüz ekranı üzerinden izlenebilmektedir.

YEGM
Söz konusu şarj üniteleri, Wi-fi, GSM, RFID okuyucu özellikte olup elde edilecek veriler online olarak uzaktan izlenebilecek ve rapor edilecek özelliktedir.

Elektrikli Araçlar;

  • Testler, %100 elektrikli 400km menzille sahip, 84kW motor gücünde ve 53 kWh lityum batarya hücreli Toyota marka bir araç,
  • %100 elektrikli ve 300km menzile sahip 68kW motor gücünde ve 41kWh li-ion bataryası ile Renault ZOE marka bir araç ile gerçekleştirilmektedir.