30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ankara’daki Buluşma Enerji Politikalarımızı Şekillendirecek

ANKARA (Enerji Portalı)- Bakan Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde İran Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ile heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdi.

Yapılan toplantıda Türk heyetinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da iştirak etti.

Basına kapalı yapılan heyetler arası ve baş başa görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmede iki ülke arasındaki enerji politikaları ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İran ve Rusya heyeti ile yaptığı toplantının ardından sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, İran Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile İranlı ve Rus mevkidaşlarımızla heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdik. iki ülke arasındaki enerji başta olmak üzere diğer alanlardaki güncel gelişmeleri masaya yatırdık.”

“Dün akşam saatlerinde Üçlü Zirve gerçekleştirildi.”

İkili görüşmelerin ardından dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Suriye konulu Üçlü Zirve’nin ardından ortak bildiri yayımlandı.

Bildiride, Üçlü Zirve’de Suriye’de sahadaki güncel durumun ele alındığı ve 14 Şubat 2019 tarihinde Soçi’de yapılan son toplantıların ardından meydana gelen gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilerek, aralarındaki anlaşmalar uyarınca üçlü eşgüdümü güçlendirme hususundaki kararlılıkların yinelendiği kaydedildi.

Liderler Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yaptı…

Liderlerin, “Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü ile Birleşmiş Milletler Şartı’nın amaç ve ilkelerine olan kuvvetli taahhütlerini vurgulamışlardır.” ifadesine yer verilen bildiride, bu ilkelere evrensel düzeyde saygı gösterilmesi ve kim tarafından gerçekleştirildiğine bakılmaksızın, hiçbir eylemin bu ilkelere halel getirmemesi gerektiğinin altı çizildi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.