30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ankara Sanayi Odası yetkilileri Japonya’da Nükleer Tesisi incelediler

Ankara Sanayi Odası (ASO) bünyesindeki Nükleer Enerji Kümesi’ne üye firmalar, Japonya’daki nükleer tesisleri gezdi.

Ankara Sanayi Odası’ndan (ASO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Akkuyu ve Sinop’a kurulacak nükleer güç santrali projelerinde tedarikçi olarak yer almaya çalışan sanayiciler, Tokyo’da düzenlenen Nükleer Enerji Forumu’na katılarak bu alanda faaliyet gösteren Japon iş adamlarıyla bir araya geldi.

Türkiye’nin Japonya Büyükelçiliği Müsteşarı Deha Erpek ve Japan Atomic İndustrial Forum Başkanı Akio Takahashi’nin açılış konuşmalarıyla başlayan forumda Ankaralı 9 sanayici yaptıkları sunumlarla, firmaları ve üretim kabiliyetleri hakkında bilgi verdi.

Mitsubishi firmasının Kobe’deki ağır sanayi üretim tesislerini ve Mihama Nükleer Güç Santrali’ni gezen sanayiciler, firmanın özellikle nükleer sanayi alanındaki üretim kapasitesini yakından görme imkanı buldu.

Ziyareti değerlendiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankaralı sanayicilerin nükleer santral konusunda üretim yapabilecek potansiyele sahip olduklarını belirterek, “Küme üyesi firmalarımız gerek geçen yıl aldıkları eğitim gerekse Japonya dahil gerçekleştirdikleri yurt dışı ziyaretleriyle altyapının oluşması sürecinde önemli bir mesafe katetti. Ülke ziyaretlerinde, bu alanda üretim yapan firmalarla gerçekleştirdikleri temasların yanı sıra nükleer tesislerdeki incelemeleri de uygulamayı görerek konunun ne kadar hassas ve önemli olduğunu anlamaları açısından büyük bir değere sahip.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.