30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Amerika’da Güneş Enerjisin’den Elektrik Üretimine Trump Engeli

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump Başta Güneş Enerji olmak üzere Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına adeta Savaş açtı. Trump Güneş panellerine uygulanan gümrük vergisini %30 oranında arttırdı. Yükselen vergilerle Amerikanın güneş enerjisi sektöründeki geleceğini de tehlikeye soktu.
Uluslararası Ticaret Komisyonu, Eylül ayında yayınladığı raporda Amerika’da güneş paneli üreten firmaların yabancı firmalarla rekabet edemeyeceğini açıkladı. Trump rapor sonrası Amerikan’da üretilen güneş panellerinin rekabet gücünü arttırma hedefiyle Yabancı Menşei’li Güneş Eneji Panellerine %30 oranında vergi arttırımında bulundu. Aynı oran Güneş pillerini de kapsıyor. Bu şekilde Amerika’da üretilmeyen Güneş Enerji Ekipmanlarının Ülkeye girişinde çok ciddi mali sorunlar oluşuyor.

The New York Times haberine göre, %30’luk tarifenin dört yıl süceğini ve bu süre içerisinde azalarak %15 seviyelerine kadar düşeceğini vurgulandı. Ancak Gümrük vergisinin söylentileri bile güneş paneli üreticilerinin çalışmaları durdurup, ürünlerini stoklamaya başlamalarına sebep oldu. Ayrıca The New York Times’ın iddiasına göre 2.5 gigavat güneş pilleri, vergiden muaf tutulacak.

Ancak Reuters, Güneş enerji sektöründeki imalatın güneş paneli anlamıda sektörünün yalnızca %14’ü olduğunu belirterek geriye kalan %86’lık kısmın ithal edilmek zorumda olduğunu belirtti.  Yani Amerika’da güneş paneli sektöründeki firmalar ürettikleri ürünlerin çoğunluğunu dışarıdan aldıklarından dolayı vergiler bu firmaları da doğrudan etkileyecek. Trump’un kararları neticesinde Amerika’da güneş panellerinin fiyatı misliyle artacağından Yenilenebilir enerjinin önemli oyuncularından Güneş Enerjisi yatırımları büyük darbe alacak. Bu şekilde fosil yakıt kullanımı daha çok tercih edilecek ve Amerikanın temiz enerjiye geçme hedefleri büyük bir darbe alacak. Özetle Trump Güneş Enerjisi sektöre yardımcı olmak isterken işleri iyice içinden çıkılmaz hale getirdi denebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.