30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Amazon’un 300 MW’lık Güneş ve Rüzgar Enerjisi Projesi!

Avustralya (Enerji Portalı) – Amazon, Avrupa ve ABD’deki yaklaşık 300 MW’lık yenilenebilir enerji kapasitesine erişim sağlayacak dört projeye dahil olduğunu açıkladı.

ABD e-ticaret ve bulut bilgi işlem uzmanı Amazon, 2022 yılında Vasternorrland’da aktifleşmesi beklenen İsveç karasal rüzgar projesinden 122 MW satın alacak.

Ayrıca şirket, İspanya’da gelecek yıl faaliyete geçecek 50 MW’lık yeni bir güneş enerjisi çiftliği ile sözleşme imzaladı.

ABD’nin Virginia eyaletinde Amazon, Halifax County’ye 65 MW’lık bir gücü ekleyerek yerel yenilenebilir enerji projeleri sayısını 11’e çıkardı.

Amazon, Avustralya’da yaptığı duyuru ile 60 MW’lık bir güneş enerjisi sözleşmesi olduğunu bildirdi. Canadian Solar, Amazon ile Yeni Güney Galler’deki 146-MWp / 110-MW Gunnedah güneş çiftliğini içeren bir güç satın alma anlaşması (PPA) imzaladığını açıklayarak daha fazla bilgi verdi. Bu tesisin 2021 yılına kadar ticari faaliyete geçmesi bekleniyor.

2024’te net sıfır karbon…

Amazon, Amazon Web Services (AWS) tarafından işletilen veri merkezlerinde kullanılmak üzere toplamda bu tesislerden yılda yaklaşık 840.000 MWh elektrik sağladı.

Amazon Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Kara Hurst, “Bu yeni yenilenebilir enerji projeleri, 2024 yılına kadar % 80 yenilenebilir enerjiye ve 2030’a kadar % 100 yenilenebilir enerjiye giden yol haritamızın bir parçası.” dedi. Şirketin nihai hedefi 2040 yılına kadar net sıfır karbon elde etmek.

Amazon, bugüne kadar 2.200 MW’ın üzerinde kapasiteyi temsil eden 26 adet kamu hizmetinde rüzgar ve güneş enerjisi projesi başlatmış. Ayrıca şirket, 122 MW toplam kapasiteye sahip dünya çapında gerçekleştirme ve sıralama merkezlerine 50’den fazla güneş çatısı kurmuş.

Kaynak: Renewables Now

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.