30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Amazon, Toplam 329 MW’lık 3 Yeni GES Projesini Duyurdu!

ABD (Enerji Portalı) – Amazon şirketi, iki kıtada toplam 3 GES projesi ile karbon ayak izini sıfırlama ve %100 yenilenebilir enerji kullanma yolunda ilerliyor.

Amazon bu hafta ABD ve İspanya’daki şirketinin 2024’te % 80 yenilenebilir enerjiye ulaştırma taahhüdünü verdi. Ayrıca 2030’dan 2040 yılına kadar net sıfır karbon yolunda % 100 yenilenebilir enerji hedefi olduğunu açıkladı. Bu hedefini destekleyen üç yeni yenilenebilir enerji projesini açıkladı.

Amazon’un ABD’deki en yeni yenilenebilir enerji güneş enerjisi projeleri Lee County, Illinois ve Northern Virginia’da olacak. Birlikte toplam 180 MW kapasiteye sahipler ve yılda yaklaşık 400.000 MWh yenilenebilir enerji üretmeleri bekleniyor. Bu, Amazon’un Illinois eyaletindeki ilk büyük ölçekli yenilenebilir enerji projesi, Virginia’da ise 9. projesi olacak.

İspanya’ da kurulacak büyük ölçekli GES tamamlandığında 149 MW yenilenebilir  enerji sağlayacak. Bu 3 proje ile Avrupa’ da ve Amazon Web Servisleri (AWS) veri merkezi müşterilerine destek olarak 329 MW’lık güç verilecektir.

Amazon, bugüne kadar 1.900 MW’tan fazla yenilenebilir enerji kapasitesi sağlayacak ve yılda 5.3 milyon MWh’tan fazla yenilenebilir enerji sunması öngörülen 70’in üzerinde yenilenebilir enerji projesi başlattı. Bu projeler arasında 21 adet rüzgar ve güneş enerjisi santrali ile dünyanın dört bir yanındaki toplama merkezlerine ve sıralama merkezlerine kurulmuş 50’den fazla güneş çatısı bulunmaktadır.

Amazon Sürdürülebilirlik Direktörü Kara Hurts, “Bu yılın başlarında, 10 yıl önce Paris Anlaşması’nı yerine getirmek ve 2040’a kadar sıfır karbon olmak hedefini belirleyen İklim Anlaşması’nı açıkladık. 2024’e kadar % 80 yenilenebilir enerji ve daha sonra % 100 yenilenebilir enerji hedefindeyiz. Küresel olarak karbon ayak izimizi ele almak için kritik bir adım olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaya kararlıyız.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Renewableenergyworld

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.