30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Amasya’da Yatay Akarsu Üzerinde Enerji Üretilecek

AMASYA (Enerji Portalı) – Amasya Belediyesi, Türkiye’de tek yatay akarsu üzerinde enerji üreten projesinin test aşamasını başarıyla geçtiğini bildirildi.

220 kilovat enerji elde edilmesi planlanan projeyle, yeni belediye binasının enerjisinin buradan karşılanmasının yanı sıra kullanım fazlası enerjinin de satılması amaçlanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, “Yeşilırmak Şişirme Projesi”nin ilk aşaması şişirilebilir kauçuk bent sisteminin ardından, Türkiye’de tek yatay akarsu üzerinde enerji üretim projesinin de test aşamasını başarıyla geçtiği kaydedildi.

Belediye Başkanı Cafer Özdemir, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Yeşilırmak Şişirme projemiz de içinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde Yeşilırmak üzerindeki kauçuk bendin şişirilmesi ile test aşamasından başarı ile geçen projemizin gururunu yaşarken projemizin devamı olan elektrik üretimi santralimiz 110+110 kilovat elektrik üretimi yapacak burgular, yenilenebilir enerji üretimi test aşamasını başarı ile tamamladı. Amasya Belediyesi yeni hizmet binasının aydınlatma, ısıtma ve soğutma enerjisinde kullanılacak aynı zamanda çift yönlü sayaç kullanılarak hem gelen hem giden üretim ölçülerek enerjinin fazlasının satışı sağlanacaktır’.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.