30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Altunyaldız: “Enerjiye Yönelik Ciddi Bir Yatırım İştahı Var”

ANKARA (Enerji Portalı)-TBMM Enerji Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız enerji dönüşümünde reel sektörde çok ciddi bir farkındalık olduğunu ve enerjiye dönük ciddi bir yatırım iştahı olduğunu belirtti.

TBMM Enerji Komisyon Başkanı Ziya Altunyaldız enerji sektöründe yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini değerlendirdi.

Altunyaldız, pandemiye rağmen enerjideki dönüşüm durmadığının altını çizerken, “Bu alandaki dönüşüm iştahı ve dönüşüm gereksinimi hiç değişmedi. Çevreyi kirlettik, iklim sorunumuz var ve enerjide dönüşüm ihtiyacımız var. Bu dönüşümün maliyetleri, artıları ve eksileri var. Bu dönüşüm aslında zorunlu bir dönüşüm. Çünkü emisyon hacimleri küresel ısınmanın getirdiği zorluklar özellikle toplam emisyonun yüzde 70’e yakını da enerjiden kaynaklandığı için enerjideki dönüşümü yapamazsanız emisyon hacmini düşüremezsiniz” dedi.

“Reel sektör enerji dönüşümüne yatırım iştahı var”

Altunyaldız reel sektörün bu konuya önem verdiğini ve yatırım yapmak istediğini belirtirken, “Reel sektörde çok ciddi bir farkındalık var. Enerjiye dönük ciddi bir yatırım iştahı da var. Bu dönüşümü yapamazsanız hem ülke hem de ünite başına maliyetler var. Bu maliyetlerin başında karbon vergisi geliyor. Enerjideki dönüşümü senkronize, hızlı ve etkin bir şekilde en düşük maliyetle yapma gayreti içindeyiz. Son olarak her üreticiyi, haneyi enerji üreticisi yapmak gibi bir düzenlemeyi gerçekleştirdik. Yenilenebilir enerji alanında çok ciddi teşvikler var. Bu düzenlemeler hem gerekli hem de karbon vergisine tabii olmamak adına zorunlu bir dönüşüm oldu” dedi.

Altunyaldız’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

Paris iklim anlaşmasına meclisin oy birliği ile taraf olduk. Dünya bu gerçeği söylemden algıdan olguya doğru değiştirdi. Küresel iklim değişikliği bir söylem değil, vakadır. Dünya yaşanılamaz bir yere doğru gidiyor buna bir dur demek gerekiyor. Eğer bugünkü hızla iklim değişikliği ile mücadele edilmez ve taahhütler istenildiği ölçüde tutulmazsa 1,5 derecede tutmak istediğimiz sıcaklık derecesi 100 yılın sonunda 2,7’ye çıkıyor. Küresel ısınma ile birtakım bakteriler direnç kazanıyor. Geçen yıl Kanada’da bir kadının ölüm nedeni tarihte ilk defa iklim değişikliği olarak kayıtlara geçti. Herkesi yenilenebilir enerjide yatırıma davet ediyoruz.

“Ülke olarak enerji alanında çok ciddi bir fırsatımız var”

Jeotermal enerji önemsediğimiz bir alan son yıllarda devreye aldığımız kurulu gücümüzün neredeyse tamamı yenilebilir enerji kaynaklarından geliyor. Enerji kaynaklarında kurulu güç itibari ile dünyada 12. Avrupa’da 5. sıraya geldik. Jeotermalde 10 yılda 100 kat büyüdük. Jeotermal kaynakların tarımda sera tesisleri, evlerimizde ısınmada, turizmde termal tesislerde kullanımı gibi pek çok alanı var. Bu alanda detay çalışmalarımız var. Isınmayı biraz daha arttırmamız gerekiyor. Yakıt doğalgazın ciddi anlamda pahalı olduğu bir dönemde yer yakıtlarımızın daha etkin ve sürdürülebilir şekilde kullanılmasını arttıracağız. Ülke olarak şu an çok ciddi bir fırsatımız var. Küresel tedarik zincirinden hareketle ülkemize ciddi anlamda tedarikin kaydığını görüyoruz. Küresel iki yatırımcıdan birinin yeşil dönüşüme iklime duyarlı ve bu çalışmalara yatırım yapacak ülkelere yatırım yapacaklarını görüyoruz. İklim değişikliği ile kalkınma ve iklim değişikliğine yatırımlara entegre olduğumuzu düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.