30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Altmaier: İkili İlişkilerimizi İyileştirme ve Geliştirme Konusunda Kararlıyız

ANKARA (Enerji Portalı) – Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier heyeti ile birlikte dün çeşitli görüşmeler yaptı.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier heyeti ile Türkiye’den çeşitli isimlerle görüşmeler gerçekleşti. Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir araya geldi. Görüşmelerinden sonra ikili basının karşısına geçerek açıklamada bulundular.

Bakan Altmaier, Türkiye -Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yaparak, “Son günlerde iki ülke arasındaki ilişkilerde sıkıntılı anlar da yaşandı. Sorunları hala konuşuyoruz. Fakat aynı zamanda ikili ilişkilerimizi iyileştirme ve geliştirme konusunda kararlıyız. Ekonomik işbirliği konusunda olağanüstü bir temele sahibiz. Şu anda 7 bin 500’den fazla Alman şirketi Türkiye’de yatırım yaptı. Bir sinyal vermek istiyoruz. Destek olmak ve ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. Ortak ticaret komisyonu temelinde daha yapısal açıdan da temele oturtulmuş bir kurum oluşturmak istiyoruz. Bu işbirliğinin başarılı olması bizim çıkarımıza. Türkiye, sadece NATO’da önemli partner olmayıp 10 yıllardır dostane ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Bunu fırsat olarak kullanmak ve geleceğe taşımak istiyoruz bu işbirliğini.” şeklinde konuştu.

Bakan Altmaier sözlerine, “Yaşanan zor aylardan sonra TL’nin değer kaybı ekonomik sorunlardan sonra Türkiye’de artık durumun biraz düzelmeye başlamasını duyduğumuza da çok sevindik. Alınan önlemlerin olumlu sonuçları olmuş.  Bu olumlu sonuçların devam etmesini arzu ediyoruz. İşbirliğimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Ekonomik işbirliğini geliştirirsek iki ülke bundan yararlanır hedefimiz bu. ” diye ekledi.

Türkiye -Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine vurgu yapan Bakan Albayrak, “Bu kadar güçlü bir ekonomik işbirliğinin, çok daha güçlü karşılıklı anlayış ve sağduyunun hakim olduğu bir siyasi işbirliğini de beraberinde getirmesini bekliyorum. Tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmak çok önemli. Önümüzdeki dönemde çok daha yapıcı bir sürecin bizi beklediğini düşünüyorum. Çok daha güçlü iletişim kanallarının tesisi için hazırız.” dedi.

Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin bir soru üzerine Bakan Altmaier, “Ticaret Bakanı ile konuyu bugün ele alacağız. Zor bir konu. Çifte standart olarak algılanmasın konu. Buna Almanya’da karar vermiyoruz Avrupa düzeyinde karar veriliyor bu sürece. Benim için Türkiye ile her zaman iyi ilişkilerimiz olduğu için çaba sarf ediyoruz mali, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için.” diye kaydetti.

Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari partneri olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, yakın dönemde çok daha güçlü iş birliklerini anons edeceğimiz bir döneme girildiğini ve önümüzdeki günlerde bunların bir kısmının açıklanacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.