30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Altın ve Enerji Hariç Cari Dengenin Yıl Sonunda Pozitif Gerçekleşmesi Beklenmektedir”

ANKARA (Enerji Portalı) – Bakan Albayrak Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında sunum yaparak açıklamalarda bulundu. Albayrak, altın ve enerji hariç cari dengenin 2018 yıl sonunda pozitif gerçekleşmesi beklendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesi olan 2019 yılı bütçe teklifinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda görüşülmesine başlandı. Komisyon, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sunum yaparak açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, “2019 yılında bütçe giderlerinin 961 milyar lira, bütçe gelirlerinin 880,4 milyar lira, vergi gelirlerinin 756,5 milyar lira, faiz dışı giderlerin 843,7 milyar lira, bütçe açığının 80,6 milyar lira olması öngörülmüştür.” diye bildirdi.

2018 sonunda cari açığın 36 milyar dolar olacağını belirten Bakan Albayrak, bütçe açığının 72,1 milyar lira olmasını beklediklerini söyleyerek, “Artan enerji fiyatları ve güçlü iç talebe bağlı olarak cari açık 2018 yılının Mayıs ayına kadar artışını sürdürdükten sonra ekonomik dengelenmeyle birlikte yılın ikinci yarısında düşüş eğilimine girmiştir. Çekirdek cari denge olarak nitelendirilen altın ve enerji hariç dengenin de 2018 yıl sonunda pozitif gerçekleşmesi beklenmektedir. 2018 yıl sonunda cari açığın 36 milyar dolar, cari açığın GSYH’ye oranının ise yüzde 4,7 olmasını bekliyoruz.” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarında yer verdiği konulardan öne çıkanlar şöyle oldu:

 • “YEP’e göre sıkı para ve maliye politikaları uygulanarak ekonomideki dengelenme süreci doğru şekilde yönetilecek. Cari işlemler ve dış finansman ihtiyacı kaynaklı risklerimizi minimize eden sürdürülebilir büyüme patikası izlenecek.”
 • “Ekonomik ve sosyal teşvikler mali dengeler üzerinde bir miktar maliyet yarattı. Bütçede gelir tarafından tek seferlik gelir artırıcı tedbir öngörmedik. Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz. Dönem içinde meydana gelebilecek tek seferlik uygulamalar bütçeyi pozitif etkileyecektir.”
 • “Reel sektör için 2019 bütçesinden 32,8 milyar TL destek sağlayacağız. Altın ve enerji hariç cari dengenin 2018 sonunda pozitif gerçekleşmesini bekliyoruz.”
 • “Küresel ekonominin 2018’de 2017 ile paralellik arz ederek 3,7 büyümesi beklenmektedir. Önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının devam edeceği görülmektedir.”
 • “Küresel finansal koşullardaki dalgalanmaların etkisiyle makroekonomik istikrar zarar görmüştür. Önümüzdeki dönemde ekonomideki dengelenmenin belirginleşmesini bekliyoruz.”

Enflasyon yüzde 20,8 olarak öngörülüyor…

 • “Sermaye giderlerinde ortalama yüzde 20’lik düşüş dengelenmeye büyük katkı sağlayacak.”
 • “Enflasyon tahmini yeni ekonomi programındaki gibi yüzde 20,8. 2018 yılında işsizlik yüzde 11,3 olarak öngörülüyor.”
 • “Eğitime ayrılan kaynak 161 milyar TL, sağlığa ayrılan kaynak 157 milyar TL. Emeklilere 2019’da 185,1 milyar TL ödenecek.”
 • “İmar barışından 6 milyar gelir bekleniyor. Bedelli askerlikten 9 milyar TL gelir bekleniyor.”
 • “Bütçenin temel özelliği tasarruf bütçesi olmasıdır. Personel alımı geçmiş yılların altında olacak.”
 • “2018’de vergi dışı gelirleri 21,7 milyar TL fazla verecek. Bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 1,9 olacak.”

Bakan Albayrak konuşmasında, eğitime ayırdığımız kaynağı 2019’da 161 milyar liraya çıkardıklarını ve bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 17’sini tek başına eğitime ayırdıklarını da ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.