30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Almanya’nın Kömürü Terk Etme Kararı Çeşitli Şekillerde Yorumlanıyor!

ALMANYA (Enerji Portalı) – Alman hükümeti, Kömür Komisyonu’nun 2038’e kadar Almanya’da kömür yakıtlı termik santrallerin kapatılması kararını olumlu karşılarken, enerji şirketleri kömür kararından kaygı duyduklarını dile getiriyor.

Alman hükümeti tarafından oluşturulan Kömür Komisyonu 28 üyeden 27’sinin oylarıyla 2022 yılından 2038’e kadar santral kapasitesinin azaltılmasını, yenilenebilir enerjilere geçişin elektrik fiyatını etkilememesini ve ilgili bölgelerdeki ekonomik kaybın telafisi için devletin 40 milyar Euro’luk yardımda bulunmasını kararlaştırmıştı.

Hükümet memnun ama…

Haftasonu alınan bu kararı Alman hükümeti olumlu karşılarken, enerji şirketleri kömür kararından kaygı duyduklarını dile getiriyor. Çevre örgütleri ise belirlenen tarihin geç olduğunu vurgulayarak karara karşı çıkıyor.

Alman hükümeti tarafından görevlendirilen Kömür Komisyonu’nun en geç 2038 yılında kömürle enerji üretimine son verilmesine dair önerisi Ekonomi Bakanı Peter Altmaier tarafından olumlu karşılanıyor. Bakan Altmaier, kararın uygulanabilmesi için bir dizi yasal düzenleme gerekeceğini ve istihdam kaybı ve yapısal değişikle ilgili yeni yasalara ihtiyaç olacağını söyledi.

Komisyonun tavsiyelerinin bire bir uygulanıp uygulanmayacağı sorusunu yanıtsız bırakan Bakan Altmaier, raporu değerlendirdikten sonra karar vereceklerini söyledi. Bakan kapanacak santrallerin yol açacağı masraf için bütçede yeterli kaynak bulunduğunu sözlerine ekledi.

Enerji şirketleri tedirgin…

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden RWE’nin Yönetim Kurulu Başkanı Martin Schmitz son yıllarda termik santrallerden bazılarının kapatıldığını ve ek kapatmaların istihdam ve linyit madenleri açısından olumsuz etkisinin olacağını açıkladı. Schmitz kesin rakam vermemekle birlikte 2023 yılına kadar işgücü ihtiyacının yüksek oranda azalacağını belirtti.

Schmitz, Almanya’nın 2038 yılına kadar yüzde yüz oranında yeşil enerjiye geçmesinin devletin aktif desteği ile başarılabileceğini ancak yine de termik enerjiden vazgeçilmesinin anlamlı ve gerçekçi olup olmayacağının şimdiden söylenemeyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Çevreciler kararın daha erkene çekilmesini istiyor…

Dün bir grup çevreci Almanya’nın başkenti Berlin’de ülkenin kömür yakarak elektrik üretmesini protesto ederek başbakanlık önünde eylem yaptı. Pembe kıyafetler giyen ve ellerindeki torbalarda bulunan kömür parçalarını kullanarak bir koreografi oluşturan grup, kararın 2030 yılına çekilmesini ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in kararı onaylamasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir