30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almaya’nın Kömürü Enerjisi Politikaları Bazı Şirketleri Zor Duruma Sokuyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya’nın kömür santralleri kullanımı giderek azaltma yönündeki planları kömür santrali işletmecilerinin beklentilerini tam karşılayamıyor.

2038 yılına kadar kömürle çalışan santralleri sayısını azaltmayı planlayan Almanya, kömür santrali işletmecilerinin beklentilerini tam karşılayamıyor. Almaya hükümetinin uyguladığı planlardan memnun olmayan şirketleren bir tanesi de 16,8 GW değerinde kömür yakıtlı tesis işleten RWE. RWE’nin Genel Müdürü, Alman planı kapsamında daha fazla tazminat talep ettiklerini ifade etti.

CEO Rolf Martin Schmitz, grubun yıllık basın toplantısında, planın, 3 GW linyit kapasitesinin 2023 yılına kadar Almanya’da kapatılması gerektiğini öngördüğünü ve bunun da RWE’de 2.700 iş kaybına neden olabileceğini söyledi. Schmitz, “Ek enerji santrallerinin kapatılması için tazminatın geçmişten çok daha yüksek olması gerektiği açık. Şuanki durumlara göre, GW başına erken kapatılacak santral için 1,2 Milyar-1,5 Milyar Euro’luk yeterli olacaktır. Teklifler, tazminat seviyelerini belirtmiyor ve bu seviyeler, operatörler ve hükümet arasındaki görüşmelere kalıyor.”

RWE’nin rakipleri E.ON ve yan kuruluşu Innogy ise yenilenebilir faaliyetlerini devralma sürecinde. E.ON grubu, İspanya’nın Iberdrola ve İtalya’nın Enel’inin ardından Avrupa’nın 3 numaralı yeşil enerji grubuna dönüşüyor.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.