30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya,Kömürlü Santrallerin Kapasitesini 17 GW’a Düşürecek

ALMANYA (Enerji Portalı) – Agora Energiewende,  Almanya’nın kömürden çıkış patikasını değerlendiren bir rapor yayımladı.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Almanya Kömür Komisyonu, elektrik üretiminde kömürün payının en geç 2038 yılına kadar sonlandırılması üzerinde uzlaşmıştı. SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin de kurucu ortaklarından Agora Energiewende de bu anlaşmanın enerji sektörü üzerindeki etkilerini değerlendiren bir çalışma yaparak kamuoyu ile paylaştı.

Almanya 2030 yılında 41 GW kömür enerjisi santrali kurulu gücünü 17 GW’a düşürmeyi planlıyor…

Komisyon tarafından kömürün aşamalı olarak devre dışı bırakılması için önerilen yol haritasına göre, Almanya 2030 yılında günümüzdeki 41 gigavat (GW) kömür kurulu gücünün yerine 17 gigavat kömür kurulu gücüne sahip olacak. Bu düşüş, enerji sektörünün yıllık karbon salımlarını yüzde 60 oranında (319 milyon tondan 182 milyon tona) düşürecek. Böylece Almanya’nın enerji sektörü için 2030 karbon azaltım hedefine ulaşmasını sağlayacak. Ancak bunun gerçekleşebilmesi, Komisyon’un önerilerinin bir an önce yasalaşmasına bağlı.

“2030 yılında kömürden elektrik üretimi üçte iki oranında azalacak.”

Almanya Kömür Komisyonu, 2030 yılında bir kilovat saatlik elektrik üretiminin bugünkü maliyetinden yalnızca yüzde bir artış göstereceğini öngörüyor. 2030 öngörüsü, yenilenebilir enerji kaynaklarının yüzde 65’e yükseleceğini ve mevcut kömür üretiminin üçte iki oranında azalacağını varsayıyor. Komisyonun 2019 yılının başlarında kabul ettiği kömür anlaşması, yüksek tüketimi olan sanayiler için elektrik fiyatlarının da rekabetçi kalacağını temin ediyor.

Agora Energiewende çalışmasında kömüre dayalı elektrik üretiminin Kömür Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda azaltıldığı ve üretimin şimdiki haliyle seyrettiği iki farklı senaryodaki elektrik fiyatlarını karşılaştırdı.

Senaryolardan ilki, kömürden üretilen elektriğin Alman Kömür Komisyonu’nun önerileri doğrultusunda azaltıldığı senaryo; diğeri ise kömür üretiminin sonlandırılmadığı ve yenilenebilir enerjide ek kapasite artışının gerçekleşmediği yani üretimin şimdiki haliyle seyrettiği senaryo.

“Kömürden enerji üretiminin sonlanmasıyla elektrik kilovat-saat başına 0,4 Euro sent fazla olacak.”

Kömür üretiminin sonlandırıldığı senaryoya göre analiz, hane halkı tüketicilerinin 2030 yılında bugüne göre kilovat-saat başına sadece 0,4 Euro sent fazla ödeyeceklerini gösteriyor. Altyapının genişletilmesi ve modernizasyonu için elektrik bedelinin bir kısmı olarak tahsil edilen şebeke kullanım ücretleri, elektrik maliyetlerinin en büyük bölümünü oluşturmaya devam ediyor.

2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artması sebebiyle, işlerin bugünkü haliyle seyrettiği senaryoya göre toptan satış fiyatlarının kilovat saat başına yaklaşık 0,5 Euro sent düşeceği öngörülüyor. Bu sebeple, enerji kullanımının yoğun olduğu sanayilerin Kömür Anlaşması’nın avantajlarından yararlanmaya başladığı ifade ediliyor.

“Yenilenebilir enerji kaynaklarındaki hızlı büyüme enerji yoğun sanayileri yüksek elektrik faturalarından koruyacak.”

Agora Energiewende’nin direktörü Patrick Graichen’e göre yenilenebilir enerji kaynaklarındaki hızlı büyüme enerji yoğun sanayileri yüksek elektrik fiyatlarından koruyacak. Ancak, bu endüstrilerin yeşil üretimden daha fazla yararlanması için, yenilenebilir kaynakların kullanımının artırılmasını finanse etmek için kullanılan bir vergi olan EEG-Umlage’den muaf tutulmaları gerekiyor.

“Yenilenebilir kaynakların payının yüzde 65’e ulaştığı durumda bile, Almanya’nın net elektrik ihracatçısı olacak.”

Çalışma, yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payının yüzde 65’e ulaştığı durumda bile, Almanya’nın net elektrik ihracatçısı konumunu devam ettireceğini öngörüyor. Nükleer enerjinin aşamalı olarak devre dışı bırakılmasıyla birlikte, yıllık ihracat hacminin 2023 yılında 50 teravat saat (TWh) seviyesinden 5 TWh’ye gerilemesi, 2030’da ise 25 teravat saate ulaşması öngörülüyor. Bu aşamada toplam ulusal elektrik üretimi yaklaşık 11 TWh artışla 630 TWh’ye çıkmış olacak.

“Hükümet komisyonunun tavsiyelerini üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan uygulamalıdır.

Graichen,Kömür Anlaşması, 2038 yılını kömüre dayalı elektrik üretiminin aşamalı olarak devre dışı bırakılmasının tamamlanacağı yıl olarak tanımlıyor; ancak her üç yılda bir tekrarlanan ve ek önlemlerin alınmasına olanak sağlayan incelemeler sayesinde kömürün devre dışı bırakılması daha erken olabilir.

Kömür madenciliğine dayalı bölgelerin ekonomik adaptasyonuna yönelik olarak Komisyon, kömür sektöründe çalışan kimsenin mağdur bırakılmaması için federal bütçeden 2 milyar Euro ayrılmasını da içeren yapısal değişiklikler yapılmasını önerdi. Bu Kömür Anlaşması’nın değerini daha da artırıyor. Hükümet komisyonunun tavsiyelerini üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan uygulamalıdır.” dedi.

İlgili raporu okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/08/Almanya-Kömür-Komisyonu_Kömürden-Yenilenebilir-Enerjiye-Adil-Dönüşüm-için-Yol-Haritası.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.