30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya’da Yenilenebilir Enerji Kömürü Geçti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Almanya’da ocak-haziran döneminde yenilenebilir enerji kaynakları brüt elektrik üretimine yüzde 36,3’lük katkı sağladı. Güneş enerjisinin payı da yüzde 7,3’e çıktı. Böylece, brüt elektrik üretimine en fazla katkı ilk defa yenilenebilir kaynaklardan geldi.

Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği (BDEW), 2018’in ilk yarısında, yenilenebilir enerji kaynaklarının, ilk defa kömür ve linyitle çalışan elektrik santrallerini geride bıraktığını ve brüt elektrik üretiminde daha yüksek bir paya sahip olduğunu açıkladı.

Birliğin verilerine göre, 2018’in ilk yarısında yenilenebilir enerji kaynakları brüt elektrik üretimine yüzde 36,3 oranında katkı sağlarken, güneş ernerjisinin payı ise yüzde 7,3’e ulaştı. Bunun yanında, kömür kaynaklı elektrik üretiminden aşamalı çıkış tüm hızıyla devam ediyor.

Söz konusu dönemde, güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji santralleri tarafından üretilen elektrik miktarı geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 10’dan fazla artarak 118 milyar kilovatsaat olarak gerçekleşti. Böylece, yenilenebilir enerji kaynaklarının brüt elektrik üretimindeki payı yüzde 36,3 oldu.

Ayıca, yılın ilk 6 ayında, güneş enerjisi toplam üretimde yüzde 7,3’lük bir pay elde etti. Bununla birlikte, yenilenebilir kaynaklar arasında rüzgar gücü hala liderliğini koruyor.

Kara rüzgar santrallerinin toplam üretim içerisindeki payı yılın ilk yarısında yüzde 12,5’den yüzde 14,7’ye çıktı. Buna karşılık açık deniz rüzgar gücü oranı yüzde 2.7’den yüzde 2.9’a yükseldi.

Biyokütle üçüncü sırada yer almaya devam ediyor. 2018’in ilk 6 ayında brüt elektrik üretimine yüzde 7,1’lik katkıda bulundu. Hidroelektrik santralin payı da yüzde 3.3’e ulaştı.

BDEW Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Kapferer, “Yenilenebilir kaynaklar yükselişte. Her zamankinden daha acil ihtiyaç duyulan şey, yenilenebilir enerji kaynaklarını enerji sistemine entegre etmek için şebeke genişlemesinin hızlanmasıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.