30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya’da Ethereum Projesi İle Enerji Sağlanıyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Ethereum bazlı proje Almanya’da 12 şehirdeki 700 eve enerji sağlıyor.

Ethereum projesi olan Lition, Alman vatandaşlarının daha ucuz enerji bulmasına yardımcı oluyor. Bu yılın başlarında lanse edilen Lition, halihazırda merkezi olmayan bir enerji pazarı bulunan, 12 büyük şehirdeki (Berlin, Hamburg ve Münih dahil) müşterileriyle birlikte Almanya’da lisanslı şekilde faaliyet gösteren bir enerji sağlayıcısı. Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilen Lition’un enerji pazarı, tüketicileri doğrudan büyük ve küçük enerji üreticileri ile buluşturuyor.

Kısaca Lition, “gereksiz aracılardan kurtulmak” kullanıcıların enerjiye harcadığı maliyeti önemli bir ölçüde azaltıyor. Şirketin sağladığı verilere göre Almanya’da toplamda 700’den fazla hane, enerjilerini satın almak için merkezi olmayan bu platformu kullanıyor.

Lition ile enerjinin merkezi olmayan bir sisteme sahip olması isteniyor…

Lition CEO’su Richard Lohwasser’e göre enerji alanındaki en büyük sorunlardan birisi, çok uluslu araçların çok fazla etkiye sahip olması ve ne tür bir enerji satın alabilecekleri hususunda kullanıcılarına pek de fazla seçenek sunmaması. Lition’un çözümü bunları tamamen ortadan kaldırmak. CEO Lohwasser, “Enerji alışverişi müşterilerimizi ve üreticileri doğrudan birbirine bağlar. Üreticiler enerjilerini satışa sunar ve daha sonra müşteriler bunu satın alabilir. Biz müşterilerimize adeta bir enerji borsası sunuyoruz, yani müşterilerimiz istedikleri enerji için para ödeyebilir.” diye ifade ediyor.

Ethereum Projesine kısaca bakıldığında;

Ethereum, ilk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sanal para birimidir. Ethereum’un dışarıdan bakıldığında bir “ altcoin ” gibi görünse de aslında diğer altcoinlere nazaran çok daha fazla yenilik içerin bir sistem olduğu ifade ediliyor.

Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir Kripto İşletim Sistemi olarak tanımlanıyor. Bitcoin’in blockchain mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde “merkezi olmayan” yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlıyor. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blockchain üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin yaratmak mümkün olabileceği düşünülüyor. Sektörde Ethereum “Bitcoin Vol 2” şeklinde de tanımlanıyor.

Kaynak: Kripto Koin, CoinTurk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.