30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya’da Elektrikli Araçların Yaygınlaşması Pek Kolay Olmuyor

ALMANYA Enerji Portalı) – Almanya Su ve Enerji Endüstrileri Birliği’nin (BDEW) açıkladığı verilere göre, Mart ayının sonuna kadar halihazırdaki şarj istasyonlarına bin 300 yeni istasyon eklendi. Böylece Almanya’daki toplam şarj istasyonu sayısı 17 bin 400 oldu.

Almanya, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında caddelerdeki elektrikli araç sayısını artırmak istiyor. Bununla birlikte, BDEW, kurulması teklif edilen istasyonların sayısının yüksek olmadığını kaydetti.

Alman haber ajansı DPA’nın bir araştırmasına göre, Almanya’da yerel yönetimler sıklıkla şarj istasyonu inşa etmek için arazi bulma noktasında zorluklarla karşılaşıyor. Çalışmaya göre bunun nedeni, yerel yönetimlerin Berlin’in elektrikli araç şarj istasyonu inşasına ilişkin desteğini almasının çok karmaşık bir süreci gerektirmesi. Bu yüzden elektrikli araçların yaygınlaşma süreci uzuyor.

Öte yandan, Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin (KBA) verilerine göre, 2018 yılında Almanya’da kullanılan elektrikli araç sayısı toplamda yalnızca 83 bin idi. Bu çerçevede elektrikli araç şarj istasyonu ağının genişletilmesi, elektrikli araç kullanımını kolaylaştıracağı ve teşvik edeceğinden hayati önem taşıdığı ifade ediliyor.

Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.