30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya Yenilenebilir Enerji Ek Ücretlerini Düşürecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Almanya, verimli kojenerasyon kullanarak kendi enerjisini üreten elektrik kullanıcılarını desteklemek için yenilenebilir enerji ek ücretlerinin azaltılmasını içeren bir plan hazırlayacak.

Yenilenebilir enerji ek ücretlerini azaltacak ve Almanya genelinde yenilenebilir elektrik üretimini desteklemek için daha geniş çaplı bir çaba ile kojenerasyon tesislerinin kurulumunu destekleyecek olan plan, Avrupa Komisyonu tarafından devlet yardımı kuralları uyarınca onaylandı.

Alman Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager arasında ilke anlaşmasını müteakip bir anlaşma yapıldı.

Almanya, Ağustos 2014’ten beri tüm elektrik kullanıcıları tarafından ödenen bir ek ücret karşılığında yenilenebilir elektrik üretimini finanse ediyor. Bu ek ücret, kendi elektriklerini üreten kullanıcılar tarafından da ödeniyor, ancak yeni kurallar uyarınca, bu ek ücretler, kojenerasyon veya kombine ısı ve güç kullanarak kendi elektriklerini üretenler için ikinci durumda düşürülecek.

Komisyon, yeni planın, yalnızca gerekli dış yatırımı tetiklemek için desteğin gerekli olması ve elektrik jeneratörlerinin aşırı yüklenmesine yol açmaması koşuluyla, yüksek verimli kojenerasyon tesislerinin kurulumunu destekleyeceğini kaydetti.

Kojenerasyon veya kombine ısı ve güç, aynı zamanda daha üretken ve kullanışlı hale getirmek için süreçten çıkan atık ısının kanalize edilmesini sağlarken elektrik üretir. Isı enerjisinin boşa harcanmasını önlediğinden, bu elektrik üretme yöntemi diğerlerinden daha verimlidir ve Almanya, elektrik üretiminin çevreye olan etkisini azaltmak için bunları kullananları teşvik etmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.