30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya ve İngiltere Temiz Havada Güneş Enerjisi Üretiyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya ve İngiltere yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüsle azalan kirlilik GES için avantaj oldu.

Almanya’nın fotovoltaik santralleri (GES) Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre 32.227 GW (ülkenin gücünün% 40’ı) üretti. Önceki kayıt Mayıs 2019’da yapıldı ve bu değer 9.55 GW olarak gözlemlendi.

Koronavirüs kilitlenmesi kirliliği azaltmıştır. Kirlilik güneş ışığını engelleyebilir ve PV panellerini kirlenerek daha az etkili hale getirebilir. Daha temiz hava, daha fazla güneş ışığına izin verdi. Böylece Avrupa ülkelerinde daha fazla güneş enerjisi üretildi.

Güneşli koşullar ve serin sıcaklıklar nedeniyle güneş kayıtları ilkbaharda yaygındır (güneş panelleri ısıda da iyi performans göstermez). Ancak bu yıl daha açık gökyüzü nedeniyle üretim daha önemlidir. Alman hükümeti, 2038 yılına kadar yeşil enerjinin elektrik karışımının yaklaşık % 80’ini oluşturacağını tahmin ediyor.

Bununla birlikte, Almanya hala kömürü terk etmek konusunda Avrupalı ​​komşularının gerisinde kalıyor. Örneğin Avusturya ve İsveç son kömür tesislerini geçen hafta kapattı. Almanya 2038 yılına kadar kömürden çıkmayı planlıyor. Ancak yenilenebilir enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bunu daha erken yapabilir.

İngiltere Güneş Ticareti Derneği (STA) Genel Müdürü Chris Hewett şunları söyledi :

“İdeal hava koşulları ve normal ortalama güneşten daha düşük kirlilik seviyeleri, şebekeye rekor düzeyde ucuz, temiz güç sağlıyor. Çoğumuzun uzaktan çalıştığı bir zamanda, güneş enerjisinin Wi-Fi’yi gerçekten açık tuttuğunu söyleyebiliriz.”

STA, İngiltere’nin şebekesinde kömür kullanmadan yaklaşık iki hafta geçtiğini söyledi.

Kaynak: Electrek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.