30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya ve Fransa Pil Hücresi Üretimine Başlayacaklarını Duyurdu!

İSTANBUL Enerji Portalı) – Fransa ve Almanya, Avrupa’da pil hücresi üretimini başlatmaya yönelik çalışmalara başlayacaklarını duyurdu.

Fransa ve Almanya, Avrupa’da pil hücresi üretimini başlatmaya yönelik çalışmalara başlayacaklarını duyurdu. Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Fransa’nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, kendi ülkelerinde inşa edecekleri fabrikaları ortak olarak finanse etmek için, Almanya’nın 1 milyar Euro, Fransa’nın ise 750 milyon Euro destek vereceklerini söyledi. 

Avrupa’daki fabrikalar, tüm değer zincirini içine alan araç aküleri üretecek. Le Maire, bu akülerin hem elektrikli araç teknolojisi, hem de otonom sürüş konusunda Avrupa’ya küresel liderlik sağlaması için tasarlandığını belirtti.

Avrupa Komisyonu Enerji Birliği Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic’e göre, Avrupa piyasasında araba akü hücreleri, 2025 yılına kadar yılda 250 milyar Euro, yani Danimarka ekonomisi kadar büyük bir değere sahip olabilir.

Asia Dominates Global Lithium-Ion Battery Market
Grafik 1: Asya’daki Küresel Batarya Üreticileri Sıralaması

Altmaier, Fransa ve Almanya’nın, girişimlerine dahil olmaları için İspanya, İsveç ve Polonya’yı kendi taraflarına çekmeyi düşündüklerini ifade etti. Pil hücresi fabrikalarının inşasını desteklemek için yapılacak sübvansiyon ödemeleri, Avrupa Komisyonunun Nisan ayında vereceği karara bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.