30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya, Rüzgar Enerjisi Piyasasını Canlandırmak İstiyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya, kara tipi rüzgar enerjisi piyasasını hareketlendirmek için bir eylem planı hazırladı.

Almanya’da karadaki rüzgar türbin inşaatları 20 yılın en düşük seviyesine düştü. Ülkede yapılan rüzgar türbini yatırımları 2019’un ilk yarısında % 82 azalış göstererek 287 MW oldu. Bunun üzerine hükümet piyasayı canlandırmak için bir eylem planı hazırladı.

Almanya Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından bu hafta başında yapılan açıklamada, bürokrasi ve yurttaşlarından gelen ve iklim hedeflerini gerçekleştirmeyi ve yenilenebilir enerji oluşturma çabalarını engelleyen karşı çıkışlar nedeniyle gündemden düşen kara tipi rüzgar enerjisi piyasasını canlandırmak için bir plan yapıldığı duyuruldu.

“Bu plan 2030 yılına kadar yenilenebilir enerjinin üretimdeki payının %65 olması hedefimize katkı sağlayacak.”

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Plan karadaki rüzgar enerjisinden yararlanılmasının artırılması ve yenilenebilir enerjinin 2030 yılına kadar toplam enerji tüketimindeki payının %65 oranına ulaşması amacına yardım eden önemli bir adım olarak hizmet vermekte.” diye belirtildi.

Almanya Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Peter Altmaier tarafından yapılan açıklamada; plan kapsamında belirlenen 18 önlemin eyalet yönetimlerine bildirildi. Planlanan eylemler doğrultusunda 2019-2020 yıllarında Bakanlık, eyaletlerden santral yakının yaşayanların sürekli yanıp sönen uyarı ışıklarından rahatsız olmamaları için değiştirilmesini istedi.

Bakanlık ayrıca, çeşitli vahşi yaşam düzenlemelerinin uyumlaştırılması gerektiğini ve elektrik şebekesinin genişletilmesiyle birlikte yeni türbinlerin gerektiği dile getirdi.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.