30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya Nükleer Enerji Devrini Kapadı

ALMANYA (Enerji Portalı)-Almanya Başbakanı Olaf Scholz, nükleer enerjinin Almanya’da artık kullanılmayacağını ve yenilenebilir enerji ile enerji ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini açıkladı. 

Nükleer enerjiden aşamalı çıkış kararı alan ve söküm çalışmalarına başlayan Almanya nükleer enerjiye dönüş kapılarını kapadı. 

Almanya yeni nükleer enerji santrali kurulumlarına kapıyı kapattı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, koalisyonun küçük ortaklarından biri olan Hür Demokratlar’ın nükleer santralleri açık tutma teklifini reddetti. Scholz “Nükleer enerji bitmiştir. Almanya’da artık kullanılmayacak. Yeni nükleer santraller inşa etmek isteyenlerin 15 yıla ihtiyacı olacak ve her biri için 15-20 milyar euro harcamak zorunda kalacaklar”dedi.

Scholz bir radyo programına yaptığı değerlendirmesinde rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik ve biyokütle enerjisine dayalı bir enerji arzı ile elektrik ihtiyaçlarının yüzde 80’ini ve kısa bir süre sonra da tamamını karşılamayı hedeflediklerini de kaydetti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.