30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya, Linyitten Vazgeçmek İçin 40 Milyar Avro Ayırdı

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya, linyit kullanan ve linyitin kullanımının aşamalı olarak terkedilmesi konusundaki plandan en çok etkilenecek olan eyaletleriyle anlaşmaya vardı.

Şansölye Angela Merkel hükümeti, sera gazı salımlarını 2030 yılına kadar 1990 düzeyinin % 55’ine indirmeyi hedefleyen önlemlerin bir parçası olarak en geç 2038 yılına kadar Almanya’nın kömürle çalışan elektrik santrallerinin tümünü kapatmak istiyor.

Reuters’ın haberine göre; Almanya, yaklaşık 40 Milyar Avro (45 Milyar ABD Doları) yardım ayırarak, enerji santrallerinde linyit kullanan ve linyitin kullanımının aşamalı olarak terkedilmesi konusundaki plandan en çok etkilenecek olan eyaletleriyle anlaşmaya vardı.

Santraller ve maden ocakları kapatılacak…

Reuters’ın edindiği bilgilere göre; Merkel ile Brandenburg, Saksonya, Kuzey Ren Vestfalya ve Saksonya-Anhalt eyaletleri liderleri, tesisleri ile birlikte sonuçlandırmak istedikleri linyit santrallerinin devreden çıkarılması işlemi konusunda bir plan üzerinde anlaştı. Enerji santrallerinin kapatılması aynı zamanda onları besleyen madenlerin de kapatılması olacağından kapatmanın ekonomik maliyetine ek yük getirecek.

Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Çevre Bakanı Svenja Schulze ve Maliye Bakanı Olaf Scholz tarafından santrallerin hizmet dışı bırakılması takvimi ve tazminatlarla ilgili ayrıntılar ise tesislerle yapılan görüşmeler sonrasında kamuya duyurulacak.

Almanya, dünyanın en büyük linyit üreticisi…

Almanya, dünyanın en büyük linyit üreticisi ve linyit, ülkenin elektrik üretim kapasitesinin yaklaşık %19’unu oluşturuyor. Ne var ki linyit, çevreyi en çok kirleten kömür türü olarak kabul ediliyor.

Alman hükümeti 7 yıl içinde linyit santrallerini kapatmayı hedefliyor..

Geçen yılın sonunda, Almanya hükümeti, linyit santrallerini önümüzdeki yedi yıl boyunca kapanmaya zorlamamayı kabul etmişti. Hükümet, bu yıldan başlayarak linyit santrali işletmecilerini kapanmaya teşvik etmek için sübvansiyon uygulamak ile en avantajlı teklifi sunmanın karışımını kullanmayı planlıyor.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.