30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya, Karbon Hedefleri İçin Hidrojen Enerjisine Yöneliyor!

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, gazetecilere önemli acıkmalarda bulundu.

Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, 9 Ekim Çarşamba günü gazetecilere verdiği beyanatta Almanya’nın sanayi ve üretimde düşük karbon salınımı politikasına geçiş sürecinde olduğunu ve bu süreçte fosil yakıtlara en iyi alternatif olarak düşündükleri hidrojen enerjisi teknolojisinde Almanya’nın öncü olmasını hedeflediklerini belirtti.

“Hidrojen enerjisi en popüler ve en doğru alternatif enerji kaynağı.”

Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Peter Altmaier

Almanya’nın hidrojen enerjisi teknolojisinde dünyada öncü konumda olması için gerekli adımları bir an önce atmaya başlamak zorunda olduklarını ifade eden Altmaier, hidrojen teknolojisinin şu an dünya gündemindeki en popüler ve en doğru alternatif enerji olduğunu sözlerine ekledi.

Karbon salınımını azaltma politikası doğrultusunda ağırlıklı olarak doğal gaz kullanılması hedefleniyor…

Hidrojen gazı, suyun elektrolizi yöntemiyle kolaylıkla elde edilebiliyor ancak bu yöntem esnasında kullanılmak zorunda olan elektriğin üretimi ise Almanya’da halen ağırlıklı olarak fosil yakıtlara bağlı bulunuyor. Bu bağlamda Almanya’nın önümüzdeki yıllarda karbon salınımını azaltma politikası doğrultusunda ağırlıklı olarak doğal gaz kullanmayı hedeflediği belirtiliyor.

Almanya’da şu anda elektroliz yöntemi üzerinde çalışan bazı pilot projeler mevcut olmakla birlikte, bunların henüz ticari miktarlarda üretim yapabilecek verimliliğe ulaşmadığı belirtiliyor.

Almanya’nın karbon salınımını azaltma hedefleri 2030 yılı için %55, 2050 yılı için ise %80 ila %95 arasında belirlenmiş bulunuyor. 2020 yılı için hedeflenen %40 oranına ulaşması ise şu an için olası görünmüyor.

Hidrojen enerjisi hakkında:

Yandığında, atmosfere karbon dioksit salan fosil yakıtların aksine, hidrojen gazı yandığında atmosfere sadece su salıyor. Bu nedenle hidrojen enerjisi dünyada uzunca bir süredir fosil yakıtlara en iyi alternatiflerden biri olarak kabul görüyor.

Uzmanlar, hidrojen gazı üretiminin ticari miktarlara ulaşabilmesi durumunda, depolama ve nakliyesi için yeni sistemlere gerek olmadığını ve mevcut doğal gaz boru hatları ile taşınıp, doğal gaz tanklarında stoklanabileceğini söylüyor.

Kaynak: Reuters

Hidrojen hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz:

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.