30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya, İklim Değişikliği Hedeflerinde Kararlı

ALMANYA (Enerji Portalı)– Angela Merkel, 2050 yılına kadarki iklim değişikliği hedeflerinde kararlı olduklarını belirterek, “İklim konusunda söz söyleme zamanı değil, harekete geçme zamanıdır.” dedi.

Almanya’nın yönetim koalisyonunu oluşturan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) liderleri iklimin korunmasına yönelik yasa paketi üzerinde uzlaşma sağladı.

Koalisyon kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunun 1990’daki değerlere kıyasla yüzde 55 azaltılması öngörülüyor. Uzlaşmaya göre, 2030 yılı hedefleri için oluşturulan takvime uyulup uyulmadığı kurulacak bağımsız bir komisyon tarafından denetlenecek.

Yeni yasal düzenlemenin en önemli noktalarından birini karbondioksit emisyonu için belirli sabit bir ücret ödenmesi oluşturuyor. Tartışma yaratan bu madde üzerinde uzlaşma sağlandığı belirtiliyor.

Hükümet çevrelerinden alınan bilgilere göre, iklimi korumayı hedefleyen yeni yasal düzenlemenin maliyetinin 2023’e kadar 50 milyar eurodan fazla olacağı tahmin ediliyor.

Merkel, maddi yardımda bulunmanın yeterli olmadığını belirterek, yerli halkın da uluslararası bu çabalara katkı vermesi gerektiği vurguladı.

Merkel, Dünya Bankası’nın önderliğinde çevrenin korunması için kurulan uluslararası ortaklık programına da Almanya’nın 200 milyon euro ile katkı vereceğini ifade etti. Merkel, “Hayatta kalabilmek için dünyadaki yağmur ormanları için hareket etmeliyiz. Bir Alman atasözünde şöyle bir terim var; iyi bir iş yapılırsa değer kazanır. Konuşmayla değer kazanmaz. Şimdi söz söyleme zamanı değil harekete geçme zamanıdır.” dedi

Daha önce koalisyonda belirlenen iklim değişikliği ve enerji ile ilgili maddeler şu şekilde:

  • 2020, 2030 ve 2050 yılları için iklim hedefleri teyit edildi. “2020 hedefine ulaşma aralığı en kısa sürede kapatılmalıdır.” denildi.
  • “Büyüme, Yapısal Değişim ve İstihdam” konulu bir komisyon kurulması kararı metinde yer aldı. Metne göre komisyon, “2018 yılı sonuna kadar 2020 hedeflerine uyum için gerekli azaltım ile mevcut durum arasındaki farkı kapatmak; 2030 yılı için enerji sektörü hedefine ulaşmak; kömür üretimini durdurmak/kömür üretiminin bitiş tarihini belirlemek için bir plan ve yapısal bir yaklaşım oluşturmak ve iklim değişikliğinden etkilenen bölgeler için fon oluşturmak” amacı ile kuruluyor. Benzer yaklaşımlar, “Nakliye ve yapı sektörü için de yapılmalıdır.” deniliyor.
  • Ayrıca, 2030 hedefleri için yasal bağlayıcılığı olan adımlar atılacak. Metinde “2019’da 2030 hedeflerinin uygulanması için yasal olarak bağlayıcı bir plan oluşturulacak.” deniliyor.
  • Koalisyon aynı zamanda yenilenebilir enerjiye geçişi de hızlandırmak istiyor ve bu kapsamda 2030 yılında %65 yenilenebilir enerji hedefini tutturmayı amaçlıyor. Ayrıca buna ek olarak, 2019 ve 2020 yıllarında, 2020 iklim hedeflerine ulaşmak için mevcut olan rüzgar ve güneş enerjisi kapasiteleri artırılacak.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.