30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Almanya Enerji Sektöründe “Rüzgarlar Esiyor”

ALMANYA (Enerji Potalı) – Almanya enerji sektöründe hareketli dönemler yaşanıyor.

Almanya enerji sektöründe hareketli dönemler yaşanıyor. Uzmanlar güvenli bir enerji sektörü için çeşitli değerlendirmelerde bulunuyorlar. Bu değerlendirmelerden bir tanesi de Almanya’da faaliyet gösteren Enerji ve Su İşleri Birliği (Bundesverband der Energie- und Wasserwirtschaft, BDEW) tarafından geldi.

BDEW’den yapılan açıklamaya göre, Aralık ayında karada ve denizde kurulan rüzgâr enerjisi santrallerinden toplamda 15 milyar kilovatsaat elektrik elde edildi. Bu miktarın 3,7 milyon kişinin yaşadığı başkent Berlin’in veya 3 milyona yakın nüfusuyla Schleswig-Holstein eyaletinin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılamaya yeteceği ifade edildi.

Enerjiyi depolama en öncelikli konulardan…

Açıklamada 2018’de Almanya’daki brüt elektrik tüketiminin yüzde 38’inin yenilenebilir enerji kaynakları tarafından üretildiği aktarılırken, bu oranın bir rekor olduğu vurgulandı. Ancak açıklamada yenilenebilir enerji konusunda Almanya’daki eksiklere de işaret edildi. En önemli sıkıntının ise, yenilebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin ihtiyaca uygun olarak kullanılabilmesi için enerji depolama konusu olduğu belirtiliyor.

“Güvenli bir elektrik tedariği için yenilenebilir elektrik santrallerinin yanı sıra konvansiyonel elektrik santralleri de yedek olarak bulunmalı.”

Elektrik hatlarının genişletilmesinin hızlanması gerektiğine dikkat çeken birlik, yenilenebilir enerji santrallerinin daha hızlı kurulması gerektiğinin altını çizdi. Birlik aynı zamanda gelecekte güvenli bir elektrik tedariği için yenilenebilir elektrik santrallerinin yanı sıra konvansiyonel elektrik santrallerinin de yedek olarak bulunması gerektiğini belirtti.

20 yıllık destek mekanizması sona eriyor…

Öte yandan birliğin açıklamasında, 20 yıllık destek mekanizmasından çıkacak olmaları nedeni ile devreden çıkması beklenen rüzgar enerjisi gücü ise 2021 yılı için 2,6 GW olacak. 2022 için 3 GW ve 2023 için 2,7 GW olacağı da belirtiliyor. Birliğe göre Almanya’nın 2030 yılı hedefi olan elektrik üretimini %65 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak için her yıl en az 4,5 ila 5 GW arasında yeni rüzgar enerjisi gücüne ihtiyaç var.

Sektör temsilcilerine göre yakın zaman önce 2019-2020 dönemi için açıklanan yeni kapasite tahsis yarışmaları takvimi ise geç kalınmış olsa da çok büyük önem taşıyor.

Detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir