30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya, Elektrikli Araç Alımlarındaki Teşviği %50 Artıracak!

ALMANYA (Enerji Portalı) – Alman hükümeti, 2020 yılından itibaren elektrikli araç alımını artırmak için teşvikleri artırmayı planlıyor.

Alman hükümeti 2030 yılına kadar 10 milyon elektrikli aracın yollarda olmasını istiyor. Bu hedef içinse yetkililer önümüzdeki yıl teşviklerin daha arttırmayı planlıyor.

Edinilen bilgilere göre Alman hükümeti, 2020 yılından itibaren beş yıl boyunca elektrikli araçlar için verilen hibelerin %50 oranında artırılması planlanıyor.

Şansölye Angela Merkel Volkswagen’in Zwickau fabrikasında lansmana katıldı. Merkel buradaki konuşmasında; politikacı olarak görevlerinin, yeni teknolojik yeniliklerin dayanabileceği bir çerçeve oluşturmak olduğu belirterek,  hükümetin elektrikli otomobil şarj istasyonları inşa etmek için 2035’e 3,5 milyar avro (3.90 milyar dolar) yatırım yapacağını ifade etti.

Merkel, Almanya’nın 2030 yılına kadar 1 milyon şarj istasyonuna ihtiyaç duyduğunu ve otomobil üreticilerini ve kamu hizmet şirketlerini gerekli altyapının oluşturulmasına yardımcı olmak için rol oynamaya çağırdığını söyledi.

Bunlara ilaveten, Alman otomobil üreticileri, Avrupa Birliği’nin almış olduğu 2007-2021 yıllarında %40, 2021-2030 yıllarında %37,5 oranında karbon emisyonlarının azaltılması kararının itici gücüyle elektrikli araçlar üretme planlarını hızlandırdığı gözlemleniyor.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.