30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya, Bir Yıllık “Hanehalkı Elektriğini” Yenilenebilir Enerjiden Üretti

Almanya, bir yıl boyunca ülkedeki her haneye elektrik sağlayacak yenilenebilir enerjiyi 6 ayda üreterek rekor kırdı.

Almaya’daki enerji firması Eon Energie Deutschland’dan (E.On) yapılan açıklamaya göre, ülkenin rüzgar, güneş, biyokütle ve hidroelektrik enerji üretiminin bu yılın ilk yarısında 104 milyar kilovatsaatle rekor kırdığı bildirildi.

Ülkenin yenilenebilir enerji arzının ilk defa altı ay içinde 100 milyar kilovatsaatin üstüne çıktığı bildirilen açıklamada, artışların Almanya’nın uzun vadeli “düşük karbon” ekonomisine doğru ilerleyeceğini, rüzgar ve güneş enerjisi tesislerinin de çoğalacağı kaydedildi.

Almanya söz konusu dönemde, rüzgardan 55 milyar kilovatsaat, güneşten 21 milyar kilovatsaat, biyokütleden 20 milyar kilovatsaat ve hidroelektrik santrallerinden 8 milyar kilovatsaat yenilenebilir enerji üretimini gerçekleştirdi.

Ülkenin enerji şebekesine en yüksek yenilenebilir enerji girdisinin 3 Ocak’ta Burglind kasırgasıyla geldiği belirtilen açıklamada, güçlü rüzgarların 1,1 milyar kilovatsaatlik enerjinin büyük bir kısmını, o gün Almanya’nın elektrik tüketiminin yüzde 71’inden fazlasını oluşturduğu bildirildi.

Almanya’da 3 Ocak’ta sabah saatlerinden itibaren etkili olan Burglind kasırgasının hızı zaman zaman saatte 120 kilometreye kadar çıkmış, kasırga nedeniyle 230 yerleşim bölgesinde kırmızı alarm verilmişti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Firma Başkanı Victoria Ossadnik, söz konusu üretimle yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji tedariki için nasıl daha önemli hale geldiğini gösterdiğini belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.