30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Almanya Başbakanı Merkel’den Türkiye açıklaması

ALMANYA (Enerji Portalı) – Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB liderler zirvesinde yaptığı açıklamada Türkiye ile yapıcı ilişkiler istediklerini vurguladı. Merkel ayrıca Türkiye ile vize serbestisi konusunu aralık ayında görüşeceklerini söyledi

Almanya Başbakanı Angela Merkel kritik Türkiye açıklamasında bulundu. Merkel: “Pozitif AB- Türkiye gündemini sağlamak için her şeyi yapmak istiyoruz.” dedi. Merkel: AB-Türkiye anlaşmasını görüşmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Vize serbestisi konusu görüşülecek.

Türkiye konusunda yapıcı diyaloğa sahip olmanın önemine dikkati çeken Merkel, “Türkiye ile pozitif bir gündem istiyoruz. Son zamanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok sık görüştüm. İlişkilerde, pozitif bir gündem iki tarafın da çıkarına. Aralık ayında vize serbestisi konusu görüşülecek.” ifadelerini kullandı.

Merkel, Türkiye ile AB arasındaki göç mutabakatının yeni bir aşamaya getirilmesi, Gümrük Birliği anlaşmasının geliştirilmesi ile ekonomik iş birliği konularını da Türkiye ile görüşmek istediklerini aktardı.

Alman Başbakan, Belarus’a yaptırım konusundaki blokajın kaldırılmasının önemli bir sinyal olduğunu belirtti ayrıca Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif bir ajandaya dönülmesi için gereken her şeyi yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

Merkel, zirvede Dağlık Karabağ konusunu da ele aldıklarını anlatarak, barışçıl bir çözüm için öncelikli gerekenin bir ateşkes olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.