ALMANYA (Enerji Portalı) – Araştırma ekibi hücre verimliliğini % 2,1 oranında iyileştirmeyi başardı. Hücre silikon tabakası arka tarafa kazınmışken, cihazın ön tarafına bir polimer ışık yönetimi (LM) folyosu uygulandı.

Alman araştırma ekibi hücre verimliliğini % 2,1 oranında iyileştirerek %25 verim elde etmeyi başardı. Hücre silikon tabakası arka tarafa kazıanrak cihazın ön tarafına bir polimer ışık yönetimi (LM) folyosu uygulandığı bildirildi.

Çalışmalarda, hücrenin arka tarafında bir silikon tabaka kazınmış, perovskit tabaka ise silisyumun yumuşak ön yüzüne döndürmeli kaplama (spincoating) ile uygulandı. Araştırmacılar, bir polimer ışık yönetimi (LM) folyosu uygulayarak, düz bir yüzey üzerinde yüksek kaliteli bir perovskite film oluşturmayı başardı.

Araştırma koordinatörü Marko Jošt, “Geliştirdiğimiz yöntem ile monolitik bir perovskite-silikon çok eklemli (heterojunction) tandem hücresinin verimliliğini% 23.4’ten% 25.5’e çıkarmayı başardık.” dedi.

“% 32,5’lik bir verimliliğin elde edilebileceğine inanıyoruz.”

Alman araştırmacılar ayrıca, farklı arayüzlerdeki dokularla farklı cihaz tasarımlarının, karmaşık 3 boyutlu özellikler ve ışıkla etkileşimleri için sayısal bir modele dayanarak verimliliği nasıl etkilediğiyle ilgili hesaplamalar yaptılar. Jošt, “Eğer 1.66 eV’lik bir bant boşluğu ile yüksek kaliteli perovskitleri birleştirmeyi başarırsak bu karmaşık simülasyonlara ve ampirik verilere dayanarak % 32,5’lik bir verimliliğin elde edilebileceğine inanıyoruz.” diye kaydetti.

LM folyosu, sadece direkt ışınım altında değil, difüz ışınım altında da avantajlı…

Bilim insanları, HZB laboratuvarlarında gerçekleştirilen simülasyonlar ile solar hücrenin ön tarafında kullanılan LM folyosunun, sadece direkt ışınım altında değil, difüz ışınım altında da avantajlı olduğunu da tespit ettiler.