30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksoy, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihalesinde fotovoltaik enerjiyle depolamanın birleştirilmesi konuşuluyor”

Turcas Petrol AŞ Üst Yöneticisi Batu Aksoy, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihalesinde fotovoltaik enerjiyle depolamanın birleştirilmesi konuşuluyor” dedi.

Turcas Petrol AŞ Üst Yöneticisi Batu Aksoy, enerji sektöründe elektrik depolama, pil ve batarya teknolojilerinin artık sektördeki en önemli konulardan biri haline geldiğini vurgulayarak, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde fotovoltaik enerji ile depolamanın birleştirilmesi konuşuluyor. Bu çok yerinde bir karar. Güneş enerjisi güneş varken çalışıyor, depolama teknolojisiyle gece de üretim yapılarak gün içindeki salınımlar minimize edilip, daha verimli elektrik sağlanabilir.” dedi.

Batu Aksoy, lityum-iyon bataryalardan elektrikli araçlardaki bataryalara kadar elektrik depolama teknolojilerinin günlük hayatın bir parçası haline geldiğinin önemine değindi.

Pil teknolojilerinde şu an maliyetlerin giderek azaldığının altını çizen Batu Aksoy, bugün yapılan yatırımların gelecekte daha hızlı değişim göstererek, maliyetleri daha aşağı çekebileceğini ifade etti.

Aksoy, şirket olarak pil ve depolama teknolojisindeki yenilikleri dikkatli şekilde takip ettiklerini dile getirerek, “Türkiye’de güzel yatırımların havadislerini almaya başladık. YEKA ihalesinde fotovoltaik enerji ile depolamanın birleştirilmesi konuşuluyor. Bu çok yerinde bir karar. Güneş enerjisi güneş varken çalışıyor, depolama teknolojisiyle gece de üretim yapılarak gün içindeki salınımlar minimize edilip, daha verimli elektrik sağlanabilir. Böylece yenilenebilir enerji sistemlerinde güneş ve depolama teknolojileri uyumlu çalışabilir.” diye konuştu.

“Fotovoltaik teknolojilerle jeotermal birleştirilebilir”

Aksoy, jeotermal santrallerde iç tüketimin güneş panellerinden karşılanabileceğini söyledi.

Bu hibrit çalışmaya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yetkililerine bilgi verdiklerini belirten Aksoy, şunları kaydetti:

“18 megavat kapasiteli jeotermal santraldeki elektriğin 2,5 megavatını iç tüketim için harcıyoruz. Piyasaya 15,5 megavat veriyoruz. Halbuki iç tüketimimiz için kullandığımız elektriği, yani piyasaya satamadığımız elektriği, yenilenebilir bir kaynaktan üretmemiz teşvik edilirse, o zaman bütün sistem çok daha verimli hale gelebiliyor. Bunun dünyada harika örnekleri var. Fotovoltaik teknolojilerle jeotermalin birleştirilebileceğine inanıyoruz.”

Aksoy, her alanda olduğu gibi enerjide de inovasyonun çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Teknolojiye verilen Ar-Ge desteğinin çok önemli olduğunu görüyoruz. Sürekli Türkiye’nin doğusu ve batısına seyahat ediyor ve bu alanda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. İnşallah bu alanda da atılımlarımız olacak.” dedi.dunya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.