30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksoy: “Hava Kalitesi Sağlığımızı Belirleyen En Önemli Etken”

KAYSERİ (Enerji Portalı) – Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, yaklaşan kış mevsimi öncesinde enerji sarfiyatının azaltılması ve hava kirliliğinin azaltılması için alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

MMO Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, “Bu şehir bizim, bu şehirde yaşıyoruz, bu şehrin havasını soluyoruz. Bundan dolayı hava kirliliği konusu şehrimiz için en önemli konulardan biridir.
Hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve havadaki yabancı maddelerin, normalin üzerinde miktar ve yoğunluğa ulaşmasıdır
” sözlerini dile getirdi.

“Hava kalitesi sağlığımızı belirleyen en önemli etkenlerden biridir”

Aksoy, hava kirliliğinin, havada katı, sıvı ve gaz şeklindeki yabancı maddelerin insan sağlığına, canlı hayatına ve ekolojik dengeye zarar verecek miktar, yoğunluk ve uzun sürede atmosferde bulunması olduğunu, insanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakasının kirlenerek yeryüzündeki canlı hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Hava kalitesinin sağlığımızı belirleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulayan Aksoy sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde dünya nüfusunun %92’si havanın kirli olduğu bölgelerde yaşamaktadır. Kirli hava, dünyada ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Şehrimizde yapılan ölçümler neticesinde PM10 (Partikül Madde) değeri 330 g/m3 ler civarında iken 2017 yılı verilerine göre yaklaşık 365 g/m3 ler seviyesine çıkmış, SO2 (kükürt dioksit) değeri ise yine aynı şekilde 330 g/m3 ler seviyesinden 365 g/m3 ler seviyesine çıkmış bulunmaktadır. Anlaşıldığı üzere her geçen yıl hava kirliliğimiz artarak devam etmektedir.”

Enerji sarfiyatının minimum seviyelere indirilmesi, hava kirliliğinin azaltılması için alınması gereken tedbirler…

Kış aylarının yaklaşması ve ısınma ihtiyacının ortaya çıkması nedeniyle, kalorifer kazanları kombiler kullanılmaya başlanacağını ve hava kirliliğinin maksimum seviyelere ulaşacağını söyleyen Aksoy;  enerji sarfiyatının minimum seviyelere indirilmesi, hava kirliliğinin azaltılması için alınması gereken tedbirleri şu şekilde sıraladı:

1- Kazanların periyodik kontrollerinin zamanında yapılmalı.
2- Kombilerin yıllık bakımlarının yaptırılmalı.
3- Bacaların sızdırmazlık kontrollerinin yapılmalı.
4- Bacalardan atılan kirli gazların emisyon değerlerinin ölçümleri yapılmalı.
5- Kazan dairelerinin tesisatları kontrol edilmeli ve gerekli tamiratlar yapılmalı.
6- Havalandırma tesisatının yeterli olup olmadığının kontrolü yapılmalı.
7- Kalorifer tesisatında sıcak su gidiş ve dönüş borularının izolasyonu iyi yapılmalı.
8- Kazan dairelerinde bulunan kazanlar, tekniğine uygun olarak yakılmalı. Kalorifer kazanları mutlaka ateşçi ehliyetli kişiler tarafından işletilmelidir.

Kaynak : Kayseri Olay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.