30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksıfat Barajı’nda Yıllık 8,25 GWh Enerji Üretilecek

MERSİN (Enerji Portalı) – 2,25 MW kurulu güce sahip Mersin Aksıfat Barajı’nda yıllık 8,25 GWh enerji üretilecek.

DSİ Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mersin Aksıfat Barajı’nda fiziki gerçekleşme %83’e ulaştı. Sulama, içme suyu ve enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Aksıfat Barajı’nın tamamlanmasıyla 82 bin 149 dekar arazi sulanacak, Silifke ve Erdemli ilçelerine bağlı yerleşim yerlerine yıllık 8,33 hmiçmesuyu sağlanacaktır. Ayrıca 2,25 MW kurulu güce sahip santral ile yıllık 8,25 GWh enerji üretilecek.

8215 kişiye istihdam sağlanacak!

Tamamlandığında 83 metre gövde yüksekliğinde olacak olan Aksıfat Barajı’nın gövde dolgusu ve topuk plağı tamamlandı. Dolusavak ve su alma yapısı ile önyüz beton çalışmaları kapsamında şantiyemiz 7 gün 24 saat esasıyla çalışmaya devam ediyor.

Su depolama kapasitesi 60,62 milyon m3 olan Aksıfat Barajı’nın tamamlanması ile 8215 kişiye istihdam, 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 198 Milyon TLkatkı sağlanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.