30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksaray Belediyesi 5 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

AKSARAY (Enerji Portalı) – Aksaray Belediyesi, Bağlı Köy arıtma tesisi bölgesine 320 watt’lık 20 Bin adet güneş paneli yerleştirilecek.

Aksaray Belediyesi, Bağlı Köy arıtma tesisleri bölgesine 5 Megawatt’lık güneş enerji santrali kurmak için çalışmalara başladı.

Yenilenebilir enerji alanında yatırım hamlesi başlatan Aksaray Belediyesi daha önce Kapalı Salı Pazarı çatısına güneş enerji santrali kurarak güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlamıştı.

Enerji alanında yatırım hamlesi başlatan Aksaray Belediyesinin yeni projesi Bağlı Köy arıtma tesisi bölgesinde olacak. Bağlı Köy arıtma tesisi bölgesine 186 Bin metrekare alanın 100 Bin metrekaresine 320 watt’lık 20 Bin adet güneş paneli yerleştirilecek. Projenin tamamlanmasıyla yaklaşık Bin konutu besleyecek güçte elektrik enerji elde edilecek. Elde edilen enerji arıtma tesisinde kullanarak ekonomiye kazandırılacak.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, Aksaray Belediyesi’nin bu yenilikçi projesi hakkında bilgiler verdi. Başkan Dinçer, santrallerin devreye geçmesi ile birlikte elektrik üretiminin başlayacağını, tesisin kısa zaman içinde kendini amorti edeceğini duyurdu.

Tüm dünyanın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini ve bu kaynaklardan birinin de güneş enerjisi olduğunu aktaran Başkan Dinçer, Güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturma noktasında Aksaray’ın önemli bir potansiyeli elinde bulundurduğunu açıkladı.

Aksaray’da günlük ortalama güneşlenme süresinin baz alındığında tesisin kurulması için şehrimizin elverişli bir noktada bulunduğunu hatırlatan Başkan Dinçer, şu ifadeleri kullandı:

Doğal enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisinden, çevreye hiçbir zararı olmadan elektrik enerjisi elde edilebiliyor. Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirgeyebilmek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyordu. Biz de yerel yönetimler olarak şehrimize bu tür kaynaklar oluşturmak için Bağlı Köy arıtma tesislerimizin bulunduğu bölgede çalışmalara başladık. Projemizin hayata geçmesi ile birlikte elde edeceğimiz enerjiyi arıtma tesisimizde kullanacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.