30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksaray Belediyesi, 1 MW’lık GES’ini Devreye Alacak!

AKSARAY (Enerji Portalı) – Aksaray Belediyesi, Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına hazırladığı Güneş Enerjisi Santrali Projesi’ni devreye girmek için gün sayıyor.

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in göreve geldikten sonra Aksaray’ın gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Dinçer’in yapmak istediği projelerden biri de güneş enerjisi üzerine oldu. Belediye tarafından Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına 1 MW gücünde elektrik üretecek olan Güneş Enerji Sisteminin (GES) yapılıyor.

“1 MW’lık GES kendini 3,5 yılda amorti edecek.”

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer

13 bin metrekarelik alan üzerine kurulan güneş enerji sistemi projesi yerinde incelemek üzere Kapalı Salı Pazar alanına giden Belediye Başkanı Evren Dinçer, güneş enerjisi santralinde çalışmaların kısa süre içerinde tamamlanacağını bildirdi. Başkan Dinçer, santraller devreye geçtikten sonra elektrik üretiminin başlayacağını, tesisin 3,5 yılda kendini amorti edeceğini belirtti.

Tüm dünyanın artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini ve bu kaynaklardan birinin de güneş enerjisi olduğunu aktaran Başkan Dinçer, güneş enerjisinden elektrik elde etme ve yenilenebilir bir enerji kaynağı oluşturma noktasında Aksaray’ın önemli bir potansiyeli elinde bulundurduğunu açıkladı.

“Belediyemize gelir kaynağını da sağlamış olacağız.”

Aksaray’da günlük ortalama güneşlenme süresinin baz alındığında tesisin kurulması için şehrimizin elverişli bir noktada bulunduğunu hatırlatan Başkan Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü:

güneş enerjisi

“Enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisi, çevreye hiçbir zararı olmadan elde edilebiliyor. Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirgeyebilmek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyordu. Bu bağlamda 1 MW gücünde GES projesini şehrimizde başlattık. Kapalı semt pazarımızın çatısına güneş enerji panelleri kurulumu yapılıyor. Çalışmalar büyük orandan tamamlandı. Yakın zaman içinde tesisimiz enerji üretmeye başlayacak. Belediyemize gelir kaynağını da sağlamış olacağız.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.