Akşar Regülatörü Ve Nazar Hes Yıllık 94,304 Gwh Enerji Sağlayacak.
Kulak İnşaat A.Ş’ nin iştiraki Akşar Nazar Enerji Üretim A.Ş., 2013 yılından bu yana faaliyetine devam ettiği Bitlis’in Hizan ilçesindeki, Sutopu Deresi üzerinde kurulan Akşar Regülatörü ve Nazar HES projesini tamamladı.

Kulak İnşaat’ın imzasını taşıyan proje, uzun ömürlü ve dışa bağımlılığı olmayan yerli bir kaynak olmasının yanı sıra; taşkın önleme, sulama, su ürünleri geliştirme, turizmi geliştirme, sosyal, kültürel, istihdam ve ekonomik kalkınma gibi birçok yönden de bölgeye katkı sağlayacak.
Bitlis il merkezi güneydoğusunda, Van Gölü’nün güneyinde yer alan Hizan ilçesine bağlı Akşar Belediyesi sınırları içerisindeki Sutopu Deresi üzerinde kurulan Akşar Regülatörü ve Nazar HES projesi 1.000 km havza alanına sahip olup 30.80 MW kurulu gücüyle yıllık ortalama 94,304 GWh enerji üretecek.
Firmanın üçüncü kuşak temsilcilerinden Kulak İnşaat Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarkan Kulak, sadece kurulduğu Bitlis iline değil, tüm Doğu Anadolu Bölgesi’ne değer katmanın yanı sıra, enerjide önemli oranda dışa bağımlı olan ülkemiz için büyük önem taşıyan dev bir projeyi daha tamamlamanın gururunu yaşadıklarını bildirdi.

Hidroelektrik santrallerinin önemi
Sanayisi, ekonomisi ve nüfusu ile hızla büyümekte olan Türkiye’de bu büyümeye paralel olarak enerji ihtiyacının da sürekli arttığını belirten Tarkan Kulak, bu nedenle, üretilen enerjinin yüksek verimle kullanılması, mevcut enerji kaynaklarının yanı sıra alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ait potansiyelin değerlendirilmesinin büyük önem taşıdığını bildirdi.
Türkiye’de önemli miktarda hidroelektrik enerji kaynakları bulunduğuna dikkati çeken Kulak, “Sürdürülebilir bir dünya ve ülkemiz için elektrik enerjisinin temininde temiz ve yenilenebilir enerji önemli bir yer tutmaktadır. Barajların ve hidroelektrik santrallerin daha fazla geliştirilmesi enerjide halen dışa bağımlı olan ülkemiz için büyük önem taşımakta. Bu sebeple enerjide dışa bağımlılığı minimum seviyeye çekmek zorundayız. Milli enerji kaynakları rezervlerinden daha çok faydalanılması, uzun vadede yenilenebilir enerji kaynakları açısından sahip olduğu yerel pazarı sayesinde ülkemizin enerji temini ve fiyatları üzerindeki kontrolünü arttıracaktır. Bu konuda hükümetimizin de teşvik edici çok değerli uygulamaları var” dedi.

1943’ten bugüne
“İmzamız güvencemiz” sloganıyla 1943’ten bugüne başta Türkiye ve Orta Doğu olmak üzere yurt içi ve yurt dışında birçok büyük ölçekli projede yer aldıklarını ifade eden Kulak İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tarkan Kulak, güvenilir inşaat firması denilince ülkemizde ilk akla gelen inşaat firmaları arasında olmak gayesi ile emek ve başarıların sığdırıldığı 75 yıl boyunca birçok başarılı proje gerçekleştirdiklerini ve bu uğurda markalaştıklarını vurguladı.
Tarkan Kulak, şirketin hayata geçirdiği yurt dışı projeleri arasında; Irak’ta 2003 – 2012 yılları arasında askeri tesis, havaalanı, lojistik depo, cadde ve meydan düzenlemesi, Güney Afrika’da asfalt ve beton yol yapımı, Umman’da villa kompleksi, Kuveyt’te hastane, Birleşik Arap Emirliklerinde iş merkezi bulunduğunu söyledi.
Yurt içinde ise Ağrı’da doğalgaz kompresör istasyonu, Kayseri’de 3 bin 272 dairelik toplu konut inşaatı, Adana’da 696 konut ve işyerlerinden oluşan Kulakkent Sitesi başta olmak üzere 4 binden fazla konut, işyeri ve rezidans yapımı gerçekleştirdiklerini anlatan Kulak ayrıca; Berke Barajı ve HES site tesisleri inşaatı, Düzce toplu konut inşaatı, Afyon Dinar ve İzmit’te Afet Konutları ve işyeri inşası, Birecik Barajı daimi site tesisi inşaatı, Mersin’de tatil sitesi, Mersin Limanı Geliştirme ve Rehabilitasyon Projesinin de ülke geneline yayılmış projeleri arasında yer aldığını kaydetti.
Kulak, Abu Dhabi’de, 5 Yıldızlı Otel Projesi, Adana’da 140 konut, Tarsus’ta 456 konut ve işyeri inşası, 2017 yılında konut projeleri dışında ise İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesi 225.600 m kapalı alan ile Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü Projeleri’nin de devam eden projeleri arasında olduğunu ifade etti.