30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksa Enerji’den Doğalgaz Santrali Üretim Lisansı İptal İsteği

MANİSA (Enerji Portalı) – Aksa Enerji, 115 megavat kurulu güçteki Manisa Doğalgaz Santrali’nin üretim lisansının iptal edilmesi için EPDK’ya başvurduğu haberini verdi.

Aksa Enerji, 115 megavat Manisa doğalgaz santralinin lisansının iptali için EPDK’ya başvurdu. Şirket CEO’su Cüneyt Uygun, santrali döviz bazlı getiri sağlayacak bir başka ülkeye taşıyarak işleteceklerini söyledi. KAP’a açıklama yaptı.

Aksa Enerji CEO’su Cüneyt Uygun Türkiye’de halen yüzde 60-61 verimlilikle çalışan gelişmiş teknolojiye sahip doğalgaz çevrim santrallerinin bile istenen kârlılıkta çalıştırılamadığını vurguladı. Aksa Manisa Doğalgaz santralinin verimliliğinin ise yüzde 60’ın daha da altında bir verimlilikle çalıştığını belirten Cüneyt Uygun, “Mevcut haliyle kârlı bir işletmecilik yapılamıyordu.” dedi.

Şirketin “Kamuyu Aydınlatma Platformu”nda yaptığı açıklamaya göre, “Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı gittikçe azalan santralin, yurt dışında dolar bazlı getiri ile yüksek marj sağlayabilecek potansiyel projelerde kullanılması planlanmaktadır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.