30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Aksa Enerji, Şanlıurfa’da Üretimi Durdurma Kararı Aldı

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Aksa Enerji, Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin geçici süreyle üretimini durdurmak için TEİAŞ’a başvuru yaptığını KAP’a bildirdi.

Aksa Enerji bünyesindeki 147 MW kurulu güçteki Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin serbest piyasa koşullarında Türkiye sınırları içerisinde rekabetçi bir fiyattan elektrik üretimi gerçekleştirme imkanı azaldı. Bu sebepten dolayı da Aksa Enerji, santralin geçici süreyle üretimini durdurmak için TEİAŞ’a başvuru yaptığını KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu)’a bildirdi.

Aksa Enerji yaptığı bildiride Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali 2019 yılının ilk dokuz ayında %15 kapasite kullanım oranıyla çalışmış olup, yurt içi enerji üretimimiz (Türkiye ve KKTC) içindeki payı aynı dönemde % 2, üçüncü çeyrek içinde ise % 0,5 olarak gerçekleşmiştir.” bilgisini verdi. Ayrıca bildiride şu bilgiler de yer alıyor:

“Baca gazı arıtma sistemi olmayan kömür santrallerinin emisyon şartlarını sağlayana kadar kapanması nedeniyle oluşan üretim talebi, verimliliği daha yüksek olan Antalya Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali tarafından rahatça karşılanabilecek durumdadır.

Yapılan başvuru, lisans iptali olmayıp sadece üretimi durdurmak yönünde olduğu için Şanlıurfa santralimiz uygun piyasa koşullarının sağlanması durumunda kısa sürede üretime tekrar başlayabilecektir. Üretimi durdurma talebimiz olumlu karşılandığında santralimizin iletim bedeli giderlerinde yaklaşık %90 oranında maliyet tasarrufu sağlanacaktır.”

Aksa Enerji Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali hakkında…

“2011 yılında 120 MW kurulu güçle üretime başlayan Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, 2012 yılında devreye alınan 11,5 MW Dresser-Rand buhar türbini ve 2015 yılı içerisinde gerçekleşen kapasite artışı ile toplam 147 MW kurulu güce ulaşmıştır.

12 adet 9,7 MW gücünde Wartsila 20V34SG gaz motoruna sahiptir. Santral’de, en gelişmiş karbonmonoksit oksidasyon sistemleri mevcuttur.”

Kamuyu Aydınlatma Platformu bildirisine ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir