30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Aksa Enerji, Afrika Bölgesel Enerji İşbirliği Zirvesi’nde

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun, “Aksa Enerji olarak acil enerji ihtiyacı olan farklı Afrika ülkelerine elektrik götürmek ve onların yaşamlarına dokunabilmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, Aksa Enerji’nin, Afrika Bölgesel Enerji İşbirliği Zirvesi’nin ana sponsoru olduğu belirtilerek, şirketin, sponsorlukla kıtadaki yerini daha da sağlamlaştırmak istediğini gösterdiğini kaydetti.

Şirketin, Gana, Madagaskar ve Mali’deki santrallerinin inşaatlarını çok kısa sürelerde tamamladığına dikkat çekilen açıklamada, Afrika’da yatırımlarına devam edeceklerinin sinyalini verdiğine işaret edildi,

Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Uygun, Afrika Bölgesel Enerji İşbirliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, şirketin, Gana, Madagaskar ve Mali’de toplam 476 megavat kurulu güçle Afrika coğrafyasının sürdürülebilir kalkınmasına destek olduklarını söyledi.

Dünyanın farklı coğrafyalarında enerji ihtiyacına çözüm üretmek ve istihdam yaratmak amacıyla yatırımlara devam edeceklerini belirten Uyun,

“Dünyada şu anda 1 milyar 100 milyon insanın elektriğe erişimi hiç yok ya da çok sınırlı. Afrika’da ise insanların beşte biri elektriğe hiç ulaşamıyor. Bu sorun çözülmedikçe insanların yoksulluktan kurtulması ve hayat standartlarının iyileşmesi çok güç. Biz de Aksa Enerji olarak acil enerji ihtiyacı olan farklı Afrika ülkelerine elektrik götürmek ve onların yaşamlarına dokunabilmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yatırımlarımızı sürdürerek enerji açığı olan ülkelere hızlı çözümler getirerek kalkınmalarına destek olacağız.”

Zirve, bugün düzenlenecek oturumlarla sona erecek.

– Aksa Enerji Hakkında

Afrika Kıtası’ndaki yatırımlarına 2015 yılında başlayan Aksa Enerji bugün 2 kıtada 5 ülkede enerji üretiyor. Santrallerinin proje geliştirme ve dizaynından başlayarak ekipman temini, mühendislik, inşaat, montaj, işletme, uygulama ve bakım aşamalarının tamamını kendi bünyesinde gerçekleştiren Aksa Enerji, ülkelerin acil enerji ihtiyacına, düşük maliyetli ve hızlı santral kurulumlarıyla çözüm getiriyor.

Şirket, Gana Akaryakıt Enerji Santrali’nin inşaatını 9 ayda, Madagaskar Akaryakıt Enerji Santrali’nin inşaatını 7 ayda ve Mali Akaryakıt Enerji Santrali’nin inşaatını ise 6 ayda tamamladı.

Aksa Enerji’nin Afrika santralleri, Gana’da 370 megavat, Madagaskar’da 66 megavat ve Mali’de 40 megavat kurulu güç ile bulundukları ülkelerin enerji ihtiyacını karşılıyorlar.

Aksa Enerji son olarak Nisan ayında Madagaskar Cumhuriyeti’nin elektrik ve su işlerini yürüten Societe Jiro Sy Rano Malagasy (Jirama) şirketine ait 24 megavat kurulu güçteki santrali iyileştirmek ve işletmek amacıyla 5 yıllık bir anlaşmaya imza attı.

Santralin rehabilitasyon çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu anlaşma, Madagaskar hükümetinin Aksa Enerji’ye olan güveninin çok önemli bir göstergesi olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir