30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu Nükleer Santrali, Rus ve Alman Firmaları ile Anlaştı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Akkuyu nükleer santrali Rus ve Alman firmaları ile soğutucu ekipman anlaşması imzaladı.

Rusya Devleti Nükleer Enerji Kurumu’nun (Rosatom) Cumartesi günü açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin ülkenin Akkuyu’daki ilk nükleer santralinde türbin tesisatları için soğutma sistemi ekipmanı almak üzere bir anlaşma imzaladığı duyuruldu.

Türbin kapasitörleri için soğutma suyu sağlayacak sistemlere ekipman sağlamak için Rosatom’un Enerji Mühendisliği Bölümü Atomenergomash, Rus şirketi NPO TsNIITMASH ve Almanya’dan Taprogge GmbH Akkuyu nükleer güç santrali (NGS) ile anlaşma imzaladı.

Enerji sektöründe temiz teknoloji konusunda uzmanlaşmış Taprogge, Akkuyu nükleer santralinin dört reaktörü için ekipman geliştirecek ve sağlayacak. Ekipman Avrupa standartlarını tam olarak karşılayacak ve Akkuyu’daki TsNIITMASH tarafından entegre edilecek.

Hindistan, Bangladeş, Çin ve Rusya’daki nükleer santraller için reaktör ekipmanı üreten Atomenergomash, Akkuyu’nun dört reaktörüne makine ekipmanı tedarik edecek.

Mayıs 2010’da Rusya ve Türkiye arasında, toplam kurulu kapasitesi 4.800 MegaWatt olan dört VVER-1200 güç ünitesinden oluşacak Akkuyu NGS için hükümetler arası bir anlaşma imzalandı.

Nükleer santralin ilk reaktörünün temeli 8 Mart’ın başında atılmış ve ikinci ünite için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: DailySabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.