30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu Nükleer Potansiyel Tedarikçileri İçin İlk Seminerini Veriyor

Rosatom Devlet Kuruluşu ve Proje Şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından düzenlenen Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi potansiyel tedarikçileri için bilgilendirme semineri, 3 Ekim 2018 tarihinde Mersin’de yapılmaya başladı. Bu seminer, Ankara ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odaları’nın destekleri ile düzenlenmektedir.

Seminerin açılış törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanı İbrahim Halil Dere, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Abdulkadir Dölek, Ankara Sanayi Odası Genel Sekreteri Yavuz Cabbar, Rosatom ve Akkuyu Nükleer A.Ş. yetkilileri ile birlikte yaklaşık 350 potansiyel tedarikçi katılmıştır. Rusatom Energy International A.Ş. Proje Yönetiminden Sorumlu Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko açılış konuşmasını yapmıştır.

Açılış töreninde konuşan İbrahim Halil Dere, “Nükleer santral, Türkiye için istikrarlı ve çevre dostu enerji üretimini sağlamakla kalmıyor.” diyerek konuşmasını,  “Nükleer sektörde güvenlik konusu, nükleer güç santrali için sağlanan çalışma, hizmet ve ekipmanlara yönelik yüksek gereksinimleri düzenlemektedir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesine katılan Türk tedarikçiler, bu projenin uygulanması sırasında profesyonel mesleki yetkinliklerini ve üretim kültürlerini geliştirebilecek ve elde edecekleri deneyim sayesinde ileride hem Türkiye’de hem de üçüncü ülkelerde nükleer santral yapım projelerine katılma fırsatını kazanacaklardır” diyerek tamamlamıştır.

Rusatom Energy International A.Ş. Proje Yönetiminden Sorumlu Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko da, proje kapsamında Türk şirketleri ile şeffaf ve açık diyaloğun sağlanmasında bu tür seminerlerin önemini vurgulamıştır. Dedusenko, “Yapılan tahminlere göre, Akkuyu NGS Projesinde tüm çalışmaların yaklaşık %40’ı Türk tedarikçileri tarafından yapılma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, Yap-Sahip Ol-İşlet (Build-Own-Operate) uygulama modeli dikkate alındığında, potansiyel büyük tedarikçilerimizden, sadece yüklenici olarak değil, aynı zamanda projede yatırımcı olarak da yer almaları beklenmektedir. Bu husus, yerelleşme derecesini ciddi oranda etkileyecektir. Seminerimiz, Türk tedarikçilerle etkin bir işbirliğinin kurulmasını hedeflemektedir.   Bu seminer, ilk seminerimizdir ancak son seminerimiz olmayacaktır. Seminerin güncelliği, İnşaat Lisansının alınmasını takiben, Nisan 2018 tarihinde başlayan ve Akkuyu NGS projesine ait kapsamlı inşaat çalışmalarının yürütülmesi ile daha da artmıştır. Genel inşaat çalışmaları ile nükleer santral ve yardımcı tesisler için çeşitli ekipmanların tedariki ve montajına yönelik kapsamlı çalışmaları sizinle birlikte yapmayı umuyoruz” diye konuştu.

Rosatom Devlet Kuruluşu’nun nükleer sektörde bir dünya lideri tecrübesine sahip olması nükleer sektörün gelişiminin ulusal ekonomilere kazandırdığı fırsat ve avantajları göstermektedir. Dedusenko, “Projenin tamamlanması, ülke ve bölge için önemli bir olumlu etki yaratacak olup, sosyal ve ekonomik kalkınmaya ivme kazandıracaktır” ifadelerini kullandı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Abdulkadir Dölek, “Tedarikçiler için düzenlenen seminer, Proje Şirketi olan Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Türk şirketleri arasında işbirliği köprüsünün kurulmasına yardımcı olacaktır. Nükleer santral, daima profesyonel eğitim, yeni beceri ve yetkinlikler gerektiren yeni istihdam imkânlarını yaratan ve şehir oluşturan üretim demektir. Türk üreticilerinin bu büyük kapsamlı projeye katılma imkânını etkili bir şekilde kullanıp, en zor işleri bile en yüksek seviyede tamamlamak için tüm çabalarını sarf edeceklerini umuyorum” dedi.

Seminerin birinci gününde Rosatom Devlet Kuruluşu’nun İştirakleri olan Rusatom Energy International A.Ş., AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Rosatom Yakın Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Temsilciliği ve IK ASE A.Ş.’nin temsilcileri tarafından sunumlar yapıldı. Seminer katılımcıları, Rosatom Devlet Kuruluşu ve satın alma prosedürleri ile bu prosedürleri kapsamında uygulanan koşullar hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.

Rosatom Yakın Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Temsilciliği Genel Müdür Yardımcısı Aleksandr Voronkov, yaptığı konuşmasında Devlet Kuruluşu’nun tarihçesini ve dünyanın 12 ülkesinde 36 güç ünitesinin inşaat projelerinde uygulanan VVER teknolojisini anlattı. Aleksandr Voronkov, ayrıca yurt dışında ve bölgede yürütülen kapsamlı Rosatom projelerinin durumu hakkında bilgiler verdi. Voronkov, “Rosatom’un uluslararası piyasada başarısı, nükleer sektörde kazandığı 70 yıllık deneyime ve Rus nükleer şirketlerinin projelerinin güvenliğini ve etkililiğini sağlayan ileri teknolojileri ve çözümleri kullanmasına dayanmaktadır” dedi.

Rusatom Energy International A.Ş. Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi Müdürü Evgeniy Kozlov da, yaptığı konuşmasında projenin ana parametreleri, gelişme aşamaları, üretimin yerelleştirme durumu ve proje uygulamasının bölgenin iş ve ekonomi gelişimi üzerindeki etkilerini anlattı.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Ekipman Müdürü Vladimir Chudin, Türk tedarikçilerle kolay ve verimli işbirliği amacıyla şirkette oluşturulan “tek pencere” sistemi ve proje kapsamında tedarikçiler için yaratılan imkânlar ve 2018-2020 yıllarında planlanan satın alma prosedürleri hakkında bilgi verdi.

Rosatom’un ortak şirketlerinin yetkilileri, yurt dışı projelerinde kazandıkları deneyimlerini paylaşarak sunumlarını yaptı. KONZERN TITAN-2 A.Ş. yetkilisi, şirketin Rusya’daki güç ünitesi inşaatını tamamladığını ve Finlandiya’da yürütülen Hanhikivi-1 Nükleer Güç Santralinin projesi kapsamında tedarikçiler ile başarılı çalışma deneyimine sahip olduğunu vurguladı.

Törende, Finlandiya inşaat şirketi olan Andament Group (Hanhikivi-1 NGS projesi kapsamında Rosatom’un tedarikçisi), Assystem Şirketi ve Türkiye’de AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ile işbirliğinde olan Cengiz İnşaat şirketinin yetkilileri de birer konuşma yaptı.

Seminere inşaat, makine mühendisliği, ekipman tedariki ve diğer alanlarda faaliyet gösteren 300’den fazla Türk şirketi katılıyor. Seminer, 5 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Seminerin ikinci ve üçüncü gününde çeşitli ekipman ve hizmetlerin tedarikçileri için yuvarlak masa toplantıları ve Rus nükleer sektörünün şirketleri, Akkuyu NGS Projesi katılımcıları ve Türk şirketleri ile B2B formatında özel toplantılar düzenlenecek.

Seminerin son gününde seminer katılımcıları, Akkuyu NGS inşaat sahasını ziyaret edecekler. Türk şirketlerinin yetkilileri için AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları tarafından, gezi düzenlenerek nükleer güç santralinin ana ve yardımcı tesislerinin yapım aşamaları ve altyapıları hakkında gezi sırasında detaylı bilgiler verilecek.

Akkuyu NGS Projesi potansiyel tedarikçileri için düzenlenen ilk seminere ilişkin bilgi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yerel ve merkez medya kurumlarının haberlerinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.