30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu Nükleer Enerji Santrali Temellerinde Hedef 2018

Akkuyu Nükleer Santralinde ilerlemeler devam ediyor.Santarlin Temellerinin 2018 ikinci yarıdan itibaren atılması hedefleniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’i davet ettiği Akkuyu Nükleer Santrali’nın beton dökme töreni için bir organizasyon şirketi ile görüşmelere başlandı. Şirket, bu yıl tamamlanmadan törenin yapılmasını hedefliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Soçi ziyaretinde 4 bin 800 megavat gücündeki Akkuyu Nükleer Santralı’nın “beton dökme” törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i davet etti. Bu davet, gözlerin Ankara’ya tören hazırlıklarına çevrilmesine yol açtı. Akkuyu Nükleer AŞ yönetimi, “beton dökme” töreni için bir organizasyon şirketi ile görüşmelere başladı. Şirket, bu yıl tamamlanmadan törenin yapılmasını hedefliyor. Hazırlıkların tamamlanmaması halinde yeni tören yılın ilk aylarında gerçekleştirilecek. Törene, Erdoğan ve Putin’in de katılması bekleniyor.

Nükleer alanda “beton dökme”nin ne anlama geldiğini, enerji yönetimi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) kısa süre önce Akkuyu Nükleer AŞ’ye inşaat lisansının ilk aşamasını oluşturan sınırlı çalışma iznini verdiğini anımsatarak şöyle açıkladı: “Şirket, bu konuda hazırlıklarını tamamladı. Beton dökme töreni, bu kapsamda yapılacak. Bu, santralın temelinin atıldığı anlamına gelmiyor. Santralın kurulacağı alanda yapılacak bir işlem” dedi.

Kaynaklar, santralın bin 200 megavatlık ilk ünitesinin temelinin ne zaman atılacağı sorusu üzerine, “Akkuyu Nükleer AŞ’ye henüz inşaat lisansı verilmedi. Şirket, inşaat lisansı için yasal hazırlıklarını sürdürüyor, öngörülen belgeleri tamamlamak amacıyla çalışıyor” dedi.

Kaynaklar, inşaat lisansında gelinen aşamayla ilgili olarak da “TAEK Nükleer Güvenlik Dairesi uzmanları, Ön Güvenlik Analiz Raporu’nu değerlendiriyor. Uzmanlar, sahada yapılan çalışmaları da inceliyor. Bunlar tamamlandıktan sonra inşaat lisansı başvurusuna ilişkin rapor düzenlenecek. TAEK’in olumlu görüşünün ardından, Akkuyu Nükleer AŞ’ye inşaat lisansı verilecek” diye konuştu. İnşaat lisansının 2018 yılının ilk yarısında verilmesi hedefleniyor. Ulusal ve uluslararası teknik, idari ve güvenlik koşullarının sağlanmasının ardından yılın ikinci yarısında santralın temelinin atılabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.