30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Akkuyu Nükleer AŞ elektrik üretim lisansı aldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye’nin ilk nükleer santralini inşa edecek olan Akkuyu Nükleer AŞ’ye elektrik üretim lisansı verdi.

Akkuyu Nükleer AŞ, 28 Şubat 2017 tarihinde EPDK’ya elektrik üretim lisansı başvurusunu yapmıştı. Lisans başvurusu kapsamında Yatırım Termin Programı ve Şirket Belgeleri gibi belgeler EPDK tarafından incelendi. Kurul tarafından titiz inceleme sonucunda Akkuyu Nükleer AŞ’nin EPDK’ya yapmış olduğu lisans başvurusu 15.06.2017 tarih ve 7133 sıra numaralı kararları ile onaylandı ve şirkete 15.06.2066 tarihine kadar (49 yıllık süre ile) geçerli olmak üzere elektrik üretim lisansı verildi.

Yakın bir zaman içerisinde Akkuyu Nükleer AŞ’nin Orman Kesin İzinleri ve Maliye Arazisi İrtifak Hakkını alınması beklenmektedir. Bundan sonraki aşamada Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’ndan (TAEK) alınacak Sınırlı Çalışma İzni (SÇİ) kapsamında; nükleer ile doğrudan ilgisi olmayan reaktör adası temel çukuru, türbin adası gibi ve bunların dışındaki yardımcı yapıların, sistemlerin ve bileşenlerin yapımına başlanacak. TAEK’ten İnşaat Lisansının alınması ile ilk kazmanın vurulması 2018 yılının Mart ayında beklenmektedir. İmzalanmış olan Hükümetlerarası Anlaşma (HAA) uyarınca Akkuyu Nükleer Güç Santrali 1. Ünitesinin, Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerekli tüm izin belgelerinin verilmesinden itibaren en geç yedi yıl içinde ticari işletmeye alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.